voiko basilikaa pakastaa?ajattelin pakastaa lehdet kokonaisina ja sitten vaan muserran sen ruokaan.
olen aikaisemmin kuivattanut basilikan, mutta mielestäni tuli kitkerän makuiseksi.
Basilikani on alkanut kukkii parvekkeella.pitäisikö nyt jo laittaa pakastimeen?
basilika pakkaseen?
8
8748
Vastaukset
- Kokki
Basilika ei pidä edes jääkaappisäilytyksestä, joten se ei luultavasti pidä pakastuksestakaan. Kuivaaminen on kuitenkin paras keino, jos satoa tulee enemmän kuin ehdit käyttämään.
- Habanero
Olen tehnyt omista basilikoistani pestokastiketta ja pakastanut sitten sen, ihan hyvän makuista on sulatettuna ollut.
- Nam
Habanero kirjoitti:
Olen tehnyt omista basilikoistani pestokastiketta ja pakastanut sitten sen, ihan hyvän makuista on sulatettuna ollut.
Kertoisitko pesto-ohjeesi? Voisin minäkin sitä niin pakastaa.
- Asafoetida
Nam kirjoitti:
Kertoisitko pesto-ohjeesi? Voisin minäkin sitä niin pakastaa.
Eli basilika silpuksi monitoimikoneeessa ja päälle hyvää extra virgin -oliiviöljyä juuri ja juuri 'peittoon'. Öljy estää hapettumisen (tummenemisen) ja säilyttää maut.
Peston voi sitten tehdä aikanaan tavalliseen tapaan, esim. 'alla Genovese' eli pinjansiemenistä, valkosipulista, parmesaanista, basilikasta ja oliiviöljystä.
'Parmesaanilla' en tarkoita sitä kuivattua pölyä jota halvat ravintolat tarjoavat enkä lisäaineista valmistettuja ns. raasteita, vaan palasta Parmigiano Reggiota raastettua. (Pinjansiemenillä mielelläni tarkoittaisin libanonilaisia, mutta niitä tuskin Suomessa saa.) - tosi hyvä!
Asafoetida kirjoitti:
Eli basilika silpuksi monitoimikoneeessa ja päälle hyvää extra virgin -oliiviöljyä juuri ja juuri 'peittoon'. Öljy estää hapettumisen (tummenemisen) ja säilyttää maut.
Peston voi sitten tehdä aikanaan tavalliseen tapaan, esim. 'alla Genovese' eli pinjansiemenistä, valkosipulista, parmesaanista, basilikasta ja oliiviöljystä.
'Parmesaanilla' en tarkoita sitä kuivattua pölyä jota halvat ravintolat tarjoavat enkä lisäaineista valmistettuja ns. raasteita, vaan palasta Parmigiano Reggiota raastettua. (Pinjansiemenillä mielelläni tarkoittaisin libanonilaisia, mutta niitä tuskin Suomessa saa.)idea on tosi hyvä, voisinkin tehdä basilikoistani pestoa. mutta miten paljon noita edellä luettelemiasi aineksia laitetaan? kandee varmaan tehdä lasipurkkiin ja sit jääkaappiin? miten kauan säilyy? en aatellu pakastaa koska ei oo basilikaa niiiiin paljoa. kiitos jo etukäteen ohjeesta!
- kels
Pakastin viime syksynä pieniin rasioihin basilikan lehtiä hienoksi hakattuna silppuna. Sieltä sitten raaputtelin sitä ruokiin tai käytin esim. pestoon koko purkin. Hyvin onnistui. Samoin kuin tilli, ruohosipuli ja persiljakin.
Pakasta vaan ihan rauhassa! - Hilduuri
Pakastan joka vuosi.
Pese ja kuivaa lehdet, pane muovikelmun sisään, purista kaikki ilma pois.
Lehdet kylläkin tummuvat, mutta maku säilyy paremmin ja voit käyttää aivan kuin kuivattua.- Emilia
minäkin pakastan basilikaa, pieniin lasipurkkeihin, ja teen pestoa johon laitan saksanpähkinöitä pinjansiementen sijasta. Parmigiano-Reggianoa palana ei niin vain tahdo sivukylillä löytää, mutta pestosta saa hyvää muutenkin, vaikka käyttäisi valmista raastetta. Pakastan myös valmista pestoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2271351Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89960
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848