voiko basilikaa pakastaa?ajattelin pakastaa lehdet kokonaisina ja sitten vaan muserran sen ruokaan.
olen aikaisemmin kuivattanut basilikan, mutta mielestäni tuli kitkerän makuiseksi.
Basilikani on alkanut kukkii parvekkeella.pitäisikö nyt jo laittaa pakastimeen?
basilika pakkaseen?
8
8988
Vastaukset
- Kokki
Basilika ei pidä edes jääkaappisäilytyksestä, joten se ei luultavasti pidä pakastuksestakaan. Kuivaaminen on kuitenkin paras keino, jos satoa tulee enemmän kuin ehdit käyttämään.
- Habanero
Olen tehnyt omista basilikoistani pestokastiketta ja pakastanut sitten sen, ihan hyvän makuista on sulatettuna ollut.
- Nam
Habanero kirjoitti:
Olen tehnyt omista basilikoistani pestokastiketta ja pakastanut sitten sen, ihan hyvän makuista on sulatettuna ollut.
Kertoisitko pesto-ohjeesi? Voisin minäkin sitä niin pakastaa.
- Asafoetida
Nam kirjoitti:
Kertoisitko pesto-ohjeesi? Voisin minäkin sitä niin pakastaa.
Eli basilika silpuksi monitoimikoneeessa ja päälle hyvää extra virgin -oliiviöljyä juuri ja juuri 'peittoon'. Öljy estää hapettumisen (tummenemisen) ja säilyttää maut.
Peston voi sitten tehdä aikanaan tavalliseen tapaan, esim. 'alla Genovese' eli pinjansiemenistä, valkosipulista, parmesaanista, basilikasta ja oliiviöljystä.
'Parmesaanilla' en tarkoita sitä kuivattua pölyä jota halvat ravintolat tarjoavat enkä lisäaineista valmistettuja ns. raasteita, vaan palasta Parmigiano Reggiota raastettua. (Pinjansiemenillä mielelläni tarkoittaisin libanonilaisia, mutta niitä tuskin Suomessa saa.) - tosi hyvä!
Asafoetida kirjoitti:
Eli basilika silpuksi monitoimikoneeessa ja päälle hyvää extra virgin -oliiviöljyä juuri ja juuri 'peittoon'. Öljy estää hapettumisen (tummenemisen) ja säilyttää maut.
Peston voi sitten tehdä aikanaan tavalliseen tapaan, esim. 'alla Genovese' eli pinjansiemenistä, valkosipulista, parmesaanista, basilikasta ja oliiviöljystä.
'Parmesaanilla' en tarkoita sitä kuivattua pölyä jota halvat ravintolat tarjoavat enkä lisäaineista valmistettuja ns. raasteita, vaan palasta Parmigiano Reggiota raastettua. (Pinjansiemenillä mielelläni tarkoittaisin libanonilaisia, mutta niitä tuskin Suomessa saa.)idea on tosi hyvä, voisinkin tehdä basilikoistani pestoa. mutta miten paljon noita edellä luettelemiasi aineksia laitetaan? kandee varmaan tehdä lasipurkkiin ja sit jääkaappiin? miten kauan säilyy? en aatellu pakastaa koska ei oo basilikaa niiiiin paljoa. kiitos jo etukäteen ohjeesta!
- kels
Pakastin viime syksynä pieniin rasioihin basilikan lehtiä hienoksi hakattuna silppuna. Sieltä sitten raaputtelin sitä ruokiin tai käytin esim. pestoon koko purkin. Hyvin onnistui. Samoin kuin tilli, ruohosipuli ja persiljakin.
Pakasta vaan ihan rauhassa! - Hilduuri
Pakastan joka vuosi.
Pese ja kuivaa lehdet, pane muovikelmun sisään, purista kaikki ilma pois.
Lehdet kylläkin tummuvat, mutta maku säilyy paremmin ja voit käyttää aivan kuin kuivattua.- Emilia
minäkin pakastan basilikaa, pieniin lasipurkkeihin, ja teen pestoa johon laitan saksanpähkinöitä pinjansiementen sijasta. Parmigiano-Reggianoa palana ei niin vain tahdo sivukylillä löytää, mutta pestosta saa hyvää muutenkin, vaikka käyttäisi valmista raastetta. Pakastan myös valmista pestoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678