Ruoka Tunisiassa

Omat mausteet mukaan

Tunisialainen ruoka on kaikkea muuta kuin mausteista taikkas maukasta. viikon Soussen reissullamme söimme ulkona joka päivä 2-3 kertaa eri paikoissa ja kolme paikoista pystyi tarjoamaan kunnollista/kelvollista ruokaa. Kasvisruokaa suosiva vaimoke sai ravintoloista ainoastaan pitsaa, pastaa tai keittoa.
Lihaakaan ei, ikävä kyllä, osattu kypsentää kypsäksi, pyynnöistä huolimattakaan. Kannattaa tällaiseen siis varautua.

8

3804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sousseen muuttamassa

      Mutta nimenomaan Tunisialainen ruoka on erittäin maukasta ja hyvin maustettua. Löytyy myös useita kasvisherkkuja. Itsekin olen kasvisyöjä. Mutta valitettavasti useissa ravintoloissa taitaa olla länsimaalainen keittiö eikä siis Tunisialainen. Olette onnistuneet löytämään juuri ne turistipöperöpaikat. Harmi, että ette päässeet maistamaan tunisialaisia herkkuja.

    • sieltä palannut

      Yhdyn täysin yllä olevaan kommenttiin! TUNISIALAINEN ruoka on maukasta ja vie suorastaan kielen mennessään! :) Et voi väittää ettet törmännyt reissusi aikana esim. harissaan? Ei se mun mielestä ainakaan kovin mieto mauste ole. Ja kasvisruokia löytyy runsaasti kunhan vain puhutaan nimenomaan tunisialaisesta ruoasta.

      • Turisti haluaa tunisialaist...

        Viikon matkamme aikana ensimmäiset päivät kiersimme jalkaisin nälkäisenä pitkiä matkoja ympäri soussea ja luimme jokaisen ravintolan menut. Saimme huomata, että lähes kaikissa ravintoloissa oli tarjolla lähes samat ruoat. Pizzat, pastat, tietyt liha-annokset, omeletit, salaatit, keitot ja couscous. Siis missään ravintolassa ei näitä kaikkia, vaan nämä ruoat vaihtelivat ravintoloittain.
        Minä olen kasvissyöjä ja söin matkalla pizzaa, pastaa, omeletin ja couscousia. Pizza oli kaikissa ravintoloissa samanmakuista, lukuunottamatta niitä, missä juusto maistui pilaantuneelle. Pasta napolitana oli kaikissa ravintoloissa mautonta. Yhdessä ravintolassa oli tulinen pasta oliivikastikkeella ja se oli hyvää. Omeletti oli puoliksi raaka ja siihen ei oltu laitettu suolaa. (pidän kevyesti suolaisesta ruoasta) Couscous ei myöskään maistunut miltään ja oli todella kuivaa. Salaattia en syönyt, koska kypsentämättömiä vihanneksia tulisi välttää matkustaessa ja keittoa en siksi, koska luulin edellisten ruokien olevan ruokaisampia.
        Harissaan törmäsimme kahdessa ravintolassa, mutta toivoimme ruoalle muutakin makua kuin tulisuuden.
        Voihan se olla, että meillä oli huono tuuri ravintoloiden suhteen, mutta vaikea sitä on uskoa, koska kävimme kuitenkin niin useassa ja "erilaisessa" ravintolassa.


    • kotonanne

      Maassa syödään maan tavalla,siihen ei välttämättä kuulu lihapullat ja mummonmuusi.Minusta matkoilla on hauskinta kokeilla paikallisten ruokia kulttuuria,joskus onnistuu, useimmiten onnistuu hyvin.Mielipiteille ruuasta on tilaa.

    • Hiukan loukkaantunut tun

      Olen itse tunisilainen ja käyn joka kesä tunisiassa. kyllä ruoka on maukasta ja todellakin kasvispainoteinen. Tunisiassa liha on kallista joten pöytään saa harvoin lihaa. Minusta tuntuu et söitte turisteille tarkoitetussa paikoissa ja lisäksi uskon että ravintolat valmistavat turisteille miedompaa ruokaa koska perinteinen ruoka on erittäin vahvaa

    • Tunis Tane

      Ollaan oltu Soussessa kolmeen otteeseen. Nautittu jokapuolella maukasta Tunisialaista ruokaa. Nam. Tunisialainen ruoka on hyvin maustettua ja herkullista. Kannattaa suosia paikallisia ruokapaikkoja.

    • Ekspedeerimise

      Siis ootteko olleet siellä edes?

    • Jeepp

      Ongelmana on se kun te suomalaiset menette ekaan ravintolaan minkönäette jos menisitte joko kunnon tunisialaiseen sieltä saa kuskusia lammasta kaikkea mitä voit toivoa tai esimerkiksi olen puoliksi tunisialainen ja käyn kesäsin tunisiassa meidän perhe syö suoraan sanotusti helvetin hyvää tunisialaista ruokaa laitetaan mausteita syödään kaikki tuoreena eli kala kalastetaan ja suoraan pannulle ja sitten syömään. Pöytä katetaan aina täyteen ja tämä maksaa alle 20euroa yhteensä koko 10 hengen perheeltä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe