Pikainen kysymys; olemme poistaneet kipsilevyseinistä vanhat tapetit; osassa seiniä oli lasikuitutapetit jotka oli kiinnitetty maalilla(!) ja osassa seinistä oli paperitapetit.
Olemme hioneet lasikuitutapetti maaliseinät tasaiseksi ja nyt pitäisi tietää että voimmeko alkaa tapetoimaan vai pitäisikö seinät vielä maalata?
Alunperin ei ollut aikomus maalata mutta kaverini joka on maalari sanoi että olisi hyvä maalata kaikki kipsilevyseinät ennen tapetointia.
Mielipiteitä? Kaveri ei oikeasti osannut perustella näkemystään, sanoi vain että "niin on parempi." :/
Olemme hioneet lasikuitutapetti maaliseinät tasaiseksi ja nyt pitäisi tietää että voimmeko alkaa tapetoimaan vai pitäisikö seinät vielä maalata?
Alunperin ei ollut aikomus maalata mutta kaverini joka on maalari sanoi että olisi hyvä maalata kaikki kipsilevyseinät ennen tapetointia.
Mielipiteitä? Kaveri ei oikeasti osannut perustella näkemystään, sanoi vain että "niin on parempi." :/
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos joskus myöhemmin tulee tarvetta irroittaa tapetit, niin sen takia kannattaa maalata. maalaamattomasta kipsilevystä on joskus lähes mahdotonta saada tapettia irti ja silloin joutuu käyttämään esim. saneerauskipsilevyä, että seinän saa tasaiseksi.
oletteko todella hioneet maalatun lasikuitutapetin
tapettialustaksi!?
Näin näkemättä voisin väittää, että seinät tarvitsevat ylisiloituksen... ja maalauksen kelvatakseen edes kehnohkoiksi tapettipohjiksi.
Mutta asiaan... Siis kipsilevyt tulee maalata ennen tapetointia monestakin syystä:
1. tapettipohjan on syytä olla tasalaatuinen (ei kittikohtia, puhkihiottuja kipsilevyjä tms)
2. tapettipohjan olisi hyvä olla tasavärinen (ei kittikohtia, puhkihiottuja kipsilevyja, erivärisiä maaliläiskiä jne)
3. tapettipohjan tulisi olla sopivasti liisteriä nappaava... eli maalattu vaikkapa halvalla himmeällä pohjalateksilla.
Sitä paitsi saatat joskus haluta poistaa tapettisi jostain syystä. Maalatulta pinnalta tapetinpoisto onnistuu helpommin kuin osittain kitatuilta levypinnoilta.
"oletteko todella hioneet maalatun lasikuitutapetin
tapettialustaksi!?"
Ei... siis ollaan ensin revitty lasikuitutapetti pois, paljastaen alla ohuen maalikerroksen jonka alla kipsilevy. Tämä maalikerros on sitten hiottu siten että se tuntuu kädellä sileältä.
Tämä vain siis selvityksenä... Eli 1-lasikuitutapetti pois, 2-maalipinta hiottu hiomapaperilla (120)... ja nyt aloitetaan vaihe 3 eli tapetointi tuon hiotun maalipinnan päälle.
Itse pääsin tuosta lasikuitutapetti (ässätex) ongelmasta siten, että levitin tasoitetta (25kg 13€) sen yli ja hioin. Hiomisen jälkeen maali päälle. Hyvä tuli.
Meillä oli kipsilevyn päälle laitettu tapetti, onneksi vasta 1 kerros.
En alkanut edes repimään lasikuitutapettia, vaan maalasin, vaikka itse sanon, tuli HYVÄ.
Sitä vain mietiskelin aluksi, onko mahdollisuus että tapetit maaleineen joskus tippuu alas. (tuskinpa).
Olen itse päättänyt, etten laita tapettia kipsi-tai muiden levyjen päälle vaan maalaan. Tulevaisuudessa pääsee sitten helpommalla.