Olen kolunnut Nuuksiota, Paloheinää, Vuosaarta ja Kuusijärveä, eikä kanttarelleistä, suppiksista tai mustatorvisienistä jälkeäkään!
Luultavasti nämä paikat ovat jo niin nuohottuja, että mikä maasta nousee, tulee pian poimituksi. Minne täällä oikein voisi mennä, että saisi kunnolla sienestää eikä vain kulkea tyhjän korin kanssa ympäriinsä?
Olen erinäisiä kertoja yrittänyt rohekasti vain lähteä vieraaseen metsään löytääkseni vielä katsastamattomia sienipaikkoja. Usein sitä sitten on joutunut joko a)i miehen mittaiseen horsmikkoon, b)läpitunkemattomaan ryteikköön, c)synkeän pimeään kuusimetsään, jonne ei päivä paista eikä kuu kumota tai d)jonkun takapihalle.
Antakaa vinkkejä!
Missä pk-seudulla kannattaa sienestää?
4
3104
Vastaukset
- Piu
Terveisiä Nuuksiosta!
Olin aamulla nuuksion ihanassa metsässä sienessä. Karvalaukkuja, kangasrouskuja, kanttarelleja ja suppilovahveroita ja tatteja tuli yhteensä 15 kg. Kanttarelleja oli tosiaan vähän, mutta suppilovahveroita tuli n 2 kg. Että kyllä sieltä löytyy. Uskon, että esim Paloheinä on kolutumpi kuin Nuuksio.
Ja kun olin reilun kilometrin päässä autolta, niin alkoi sataa taivaan täydeltä, että kyllä sinne uusia kasvaa pian ;)
Täysiä sienikoreja!- Kukka
Nuuksiossa ollessani päädyn aina pyörimään samoja ratoja kuin niin monet ennen minua. Ja sienet ovat jo menneet parempiin koreihin... Kerrotko vielä, missä päin Nuuksiota on vähemmän porukkaa?
- sienestäjä
klaukkalan metsiin. itse poiminut jo 70 litraa
valikoima laaja. rouskuista suppiloihin. - Anonyymi
Nuuksiossakin on varsin vähän sellaisia metsiä, joissa sieniä kasvaisi.
Parhaiten - jos sellaista sanaa uskaltaa PK-seudun sienimetsistä ylipäänsä käyttää - onhan seudun metsätilkut tosiaan aika 'beaten track', parhaiten löytää kun välttelee noita yleisimmin tiedossa olevia "suojelualueita" ja metsiä.
Sieniä saattaa löytyä hylätyn oloisesta takametsästä, joka on vaikkapa kehittyvän teollisuusaluen ja valtatien välissä puristuksessa. Semmoisia 100-200 x 300 - 1000 metrin plänttejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315703
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134182- 1962379
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661770Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791696Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351477Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741355viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241204- 941195