Mäkkärin/Hesen tms. palkat?

Millaista palkkaa saa hampurilaispaikan työntekijä? Kiinnostaa koko repertuaari aloittelijasta ravintolapäällikköön. Olen juuri aloittanut opiskelun ja surkeaa opintotukea jatkaakseni tarvitsen töitä. Hampurilaisravintolat (tai esim. Cafe Picnic tai vastaava) ainakin E-Suomessa tuntuvat palkkaavan väkeä jatkuvasti, eli työn saanti ainakin olisi varmaa. Palkka vain mietityttää, sillä siitä ei löydy tietoa mistään esim. Mäkkärin sivuilta. Ja erityisesti kiinnostaa "päällikkötason" palkkaus, saavat varmasti enemmän kuin rivityöntekijä, mutta meneekö siinä jo koko käsivarsi työnteolle eikä opinnoinnoille jää enää aikaa?

Kaikki jotka olette, tai olette olleet, tällaisissa paikoissa töissä, kaipaisin kommenttejanne. Asiallisia vastauksia kiitos!
52904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi
McDonalds'issa maksetaan alan Tes:n mukaista palkka eli 8.32euroa/tunti, iltalisä on noin 0.80euro/H, ja sunnuntailisä 100%.
Harjoitteilja ansaitsee 80% tuosta, ekat 350tuntia.
Managerit ansaitsevat arviolta 10-20% enemmän.

Äänestä

palkka on tosiaan harkoitteluaikana 6,66 ja sitten vaihtuu 8,32:een, mutta muista että ei sinne päälliköksi niin vain mennä ja jatketa. Kyllä se vaatii yli vuoden työn ensin duunarina, ellei jo parinkin vuoden. Mutta jos sinulla on opiskelut kesken, niin yritä sitten opiskelujen jälkeen päästä päällikkö koulutukseen. Sitä paitsi, meiltä ainakin alennettiin yksi päällikkö duunariksi kun lähti opiskelemaan, sanottiin vain että päällikön pitää olla koko ajan käytettävissä...

Äänestä

Kiitos vastauksistanne! Sain tosin muuta kautta duunia ja tämä tie ei siksi ollut enää ajankohtainen, joten unohdin ihan käydä katsomassa, mitä viestiketjulleni kuuluu... Anteeksi, ja toivottavasti näette vielä nämä kiitokset!

Arvelinkin, että opiskelun ja pomohomman yhdistäminen ei käy päinsä mutta ajattelin kysellä sitä ihan siksikin, että voi "muuten vaan" verrata onko se palkka niin paljon rividuunaria parempi, että kannattaa uhrata niin paljon aikaa työhön :)

Jatkoja kaikille!

(Ja jos jollekulle vielä tulee joku good point mieleen, kommentoikaa ihmeessä - käyn minä täällä työpaikat-keskustelussa taas joskus. Ja saattaa joku muu samoja asioita pohtiva saada avun.)

Äänestä
  • No kerrohan mitä duunia sait ja mitä sinulle nyt kuuluu? Itse olen urasuunnittelun kouluttaja, joten seurailen tätäkin palstaa ja kiinnostuin tästä ketjusta. Terveisin Suvituuli

    Äänestä

  • Suvituuli kirjoitti:

    No kerrohan mitä duunia sait ja mitä sinulle nyt kuuluu? Itse olen urasuunnittelun kouluttaja, joten seurailen tätäkin palstaa ja kiinnostuin tästä ketjusta. Terveisin Suvituuli

    Olenpa iloinen, että olet ollut minusta näin kovin kiinnostunut.

    Sain töitä opiskelualaltani, media-alalta, enkä yksityisyyttäni suojatakseni halua sanoa siitä enempää.

    Urasuunnitteluun kaavailuni mahdollisesta astumisestani hampurilaisketjun palvelukseen eivät liittyneet mitenkään muuten kuin että mietin kyseisen työn hyötysuhdetta. Tarvitsin työtä opiskelun oheen ja kaiken aikaa rekrytoivat hampurilaisfirmat olivat tietenkin, helppoina vaihtoehtoina, esillä. Netistä en kuitenkaan löytänyt tietoa palkkatasosta ja (mahdollisia) työhaastatteluja varten halusin aiheesta lisätietoja.

    Tällä hetkellä kuuluu sellaista, että opinnot edelleen jatkuvat, ja työtäkin riittää - vähän liiankin kanssa, sillä haluaisin myös ehtiä sen tutkinnonkin suorittaa... Entäpä itse?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onerva Opiskelija kirjoitti:

Millaista palkkaa saa hampurilaispaikan työntekijä? Kiinnostaa koko repertuaari aloittelijasta ravintolapäällikköön. Olen juuri aloittanut opiskelun ja surkeaa opintotukea jatkaakseni tarvitsen töitä. Hampurilaisravintolat (tai esim. Cafe Picnic tai vastaava) ainakin E-Suomessa tuntuvat palkkaavan väkeä jatkuvasti, eli työn saanti ainakin olisi varmaa. Palkka vain mietityttää, sillä siitä ei löydy tietoa mistään esim. Mäkkärin sivuilta. Ja erityisesti kiinnostaa "päällikkötason" palkkaus, saavat varmasti enemmän kuin rivityöntekijä, mutta meneekö siinä jo koko käsivarsi työnteolle eikä opinnoinnoille jää enää aikaa?

Kaikki jotka olette, tai olette olleet, tällaisissa paikoissa töissä, kaipaisin kommenttejanne. Asiallisia vastauksia kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu