HJK = Palloliitto ja Veikkausliiga.

RasmanAss

Uskomatonta. HJK:n ja Jaron välinen ottelu sai aikaisessa vaiheessa tuomarin emämunauksesta ratkaisun kun Jaron Jimmy Wargh ajettiin ulos liukutaklauksesta joka tapahtui keskialueella. 3. min myöhemmin Jaron Mikko Paatelainen oli menossa yksin läpi, mutta matka päättyi Vili Savolaisen taklaukseen. Tuomari näki tilanteen ja vihelsi vapaapotkun, mutta Savolainen pääsi keltaisella kortilla. VÄÄRIN.

Samaa on keskusteltu paljon - on selvä, että pääkaupunkiseudun joukkueet, erityisesti HJK, saa erityiskohtelua kaikin puolin. Sama asia - tuomarimoka - tapahtui Tamu-HJK pelissä kun HJK:lle tuomittiin rankkari epäselvissä olosuhteissa aivan pelin loppuminuuteilla. HJK saa tuomareilta erikoiskohtelua - se on päivänselvää. Nämä asiat ovat vain pari esimerkkiä monesta muusta tilanteesta.

Urheiluruudusta on turha odottaa muita otteluselostuksia kuin HJK:n pelit. Esim. Rovaniemellä Urheiluruutu kävi ainoan kerran tänä kesänä kun HJK pelasi siellä. Uskomatonta ettei joukkueita edes medioissa kohdella tasa-arvoisesti.
´
Palloliitto, Veikkausliiga, Hämäläinen, Waldén & Co - teidän toiminta on läpinäkyvää!!!

3

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KICK REFEREES ASS

      Olen itsekin pannut merkille jo vuosikausia että HJK:ta suositaan niin median, palloliiton kuin veikkausliigan osalta. Tuomarivalinnat yms. tehdään HJK:n edun mukaisesti. Media on hellyttävän yksimielinen siitä ketä suositaan veikkausliigassa. Olen niin täynnä yleä että katson urheilu-uutisetkin mieluummin neloselta kuin ylen murheiluruudusta. Välillä tuntuu siltä että toimittajat ja median edustajat on aivopesty. Tänä vuonna Mypan mestaruuden tiellä ei todellisuudessa ole sen suurempaa estettä kuin palloliitto. HJK:lla on aina tilaa majatalossa. Koko Suomen jalkapalloinstituutio on mätä koska kaikki liikkuu vain ja ainoastaan HJK:n kautta. Ihme että palloliitto valitsi maajoukkueluotsiksi miehen joka ei ole valmentanut HJK:ta. Hiljan paljastui että ilman Hodgsonia Keke Armstrong olisi valittu. Nythän Suomi voi jopa mennä arvokisoihin.

      • ÖÖÖ

        TÄYSIN, SANOMATTAKIN, SELVÄ ASIA !!! Samoin; yhtä selvää on se, ettei Affenanmaalla voi , koskaan, voittaa kuin saaren omat pojat(juniori-jalkapallossa)(koska "tuomarit" ovat kotiseuturakkaita). Manner-Suomen poiijaat parhaimmillaan päätyvät tasapeliin, elleivät vastustajat tee "maalia". Näin on ! On ainakin ollut, ellei ole tänään tai eilen muuttunut ??? -keijo Suamest`-


    • Tonteri

      Näinhän se valitettavasti on. Muutta. MyPa otti ja voitti mestaruuden ja sitä ei voi estää enää mikään. Ei vaikka kuinka tuomarit yrittäs vapareita ja pilkkuja viheltää Klubin eduks! :) Ja lätkässä helsinkiläiset rämpii! Näin sen pitää mennä! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5036
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3890
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      50
      2649
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe