Kun tuossa lauluista kirjoittelit jokin aika sitten.. Eikös kyseinen herra ole lusinut joskus, ja tehnyt vankilassa nimen omaan esim. Vangin toive-kappaleen. Olitko kuulemassa kun mies musisoi vankilassa? Aika hyviä lauluja Jukalla. Minkähän takia se linnassa muuten oli.. ?
Onko Jukka Raitanen tuttu, Sulo ?
siviilin mies
52279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jukka Raitanen on minun vanhempaa ikäluokkaa. Oli shekkipetoksista Konnunsuon keskusvankilassa 60-luvun lopussa. Silloin sai shekeistä ankaria rangaistuksia ja Jukka lusi lähemmäs 3-4 vuotta ensikertalaisena. Sillä tuomiolla teki tuon laulun Vangin toive.
Tuon laulun alkuperä on mustalaisten vanhoja lauluja. Olen kuullut sen mustalaisten esittämänä oikeilla sanoilla ja sävelellä. Ne poikeavat hiukan Raitasen sävellyksestä, joka ei ole suora plagiaatti.
80-luvulla Jukka Raitanen teki vankilaan, jossa silloin olin hyväntekeväisyyskonsertin. Hänelle lahjoitettiin minun maalaama ruusutaulu vankilan toverikunnan puolesta.
Jukka Raitanen on hyvä laulamaan.
Muistelinkin että yksi mustalaiskaverini (itse olen valkoihoinen), kertoikin kerran että SE on mustalaisilta plagioitu kappale.. Joo, hieno laulaja se on . Ja tykkään sen lauluista. Aha. Hienon lahjanpa sai Jukka konsertista. :)
Oli miten oli mutta virallisesti se on Jukan sävellys ja sanoitus. Olen asian tiimoilta kuullut jos jonkinlaisia selityksiä, milloin sävelmä on mustalaisten milloin helluntalaisten. Jukka on itse minulle sanonut että on siinä vähän plakiointia mutta ei kuitenkaan niin paljon että olisi siihen oikeutensa menettänyt. Joten se on Jukan ja sillä siisti. Varmasti mailmassa on paljon sävellyksiä josta voi olla eri mieltä plakioinnin suhteen.
EIKS TÄSTÄ OO KARPON TEKEMÄ DOKKARI OLEMASSA YLE ELÄVÄ ARKISTO
Meneekö soinnuilla E7-Am-A7-Dm-F