Kannattaako laittaa lattioihin sitä "halpaa" laminaattia, jota useat rautakaupat myy n. hintaan 6 € neliö? Joku kovuus/kestävyysluku oli tässä tapauksessa 31. Eli minkä laatuista mahtaisi olla? Onko naarmuilla ja rutuilla heti pienestä vai kestääkö ns. normaali käytön ihan hyvin?
Kannattaako laittaa..?
Laattia
31343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pergo-living merbau laminaatti makso starkilla tarjouksessa 15eukkii/neliö kovuusluokka 31, ja ihan paskaa kamaa.Ota ihmeessä sellanen minkä kovuusluokka on sen 33 ja kunnontakuu,ittee harmittaa kun muutaman satkun lisähinnalla ois saanu semmosen mihin ei naarmuja tuu ja ikuinen takuu.
Tällaiset "ikuiset takuut" eivät kata esim hiekan aiheuttamia naarmujälkiä. Kyseinen Pergo, joka aikoinaan lanseerasi ns kolmen kohdan takuun laminaattilattioihin, jota sinänsä edelleenkin yleisesti noudatetaan, tarkoittaa että:
1. Laminaatti ei kulu puhki sille tarkoitetussa käyttöympäristössä ja sille tarkoitetussa käytössä. Alkuperäisen takuun mukaan puhkikulumaksi katsotaan ainoastaan yli 1 cm2 suuruinen kohta yksittäisessä laudassa.
2. Normaali kotilika ei tartu pysyvästi laminaatin pintaan.
3. Auringonvalo ei vaikuta silmin havaittavasti laminaatin pinnan väriin tai sävyyn.
Takuuasioissa kannattaa lukea myös takuuehdot, eikä vain takuuaikaa. Käytännössä sellaisessa käytössä ja olosuhteissa, johon laminaatti on tarkoitettu, sen pinta ei kulu niin puhki, että runko olisi näkyvissä yli 1 cm2 alueelta. Toisekseen laminaattipinnalle on itsestäänselvyys, että siihen ei normaali kotilika tartu kiinni ja että se ei muuta väriään auringonvalossa.
Jos lattialle pääsee hiekkaa, sepeliä tms ja ne aiheuttavat hankausjälkiä, niitä ei mikään lattianpäällyste kestä niin, ettei minkäänlaisia naarmujälkiä synny.
31-laminaatit ovat normaalissa asunnossa jo aivan hyvä lattiamateriaali. Hankauskeston puolesta 32-laminaattien käyttöluokan alaraja on 60% suurempi/parempi kuin 31:llä ja 33-laminaattien hankauksenkeston alaraja on 160% suurempi kuin 31:llä (EN 13229).
Riippuu siitä minkälaiseen tilaan sitä laittaisi. Itse en laittaisi eteiseen tai keittiöön, en ehkä olohuoneeseenkaan mutta makuuhuoneisiin yms. tiloihin se käy. Just keväällä laitettiin työhuoneeseen eikä mitään jälkiä tms. vaurioita ole näkyvissä. On muutenkin paljon paremman näköinenkin kuin olohuoneeseen 5 v sitten laitettu liimattava paljon kalliimpi laminaatti.