Laitoin laminaatin makuuhuoneeseen ja jätin liikkumavaraa seinien väliin mutta ongelmaksi tuli oven kohta. Ovessa ei ole kynnystä, laminaatti jatkuu pari senttiä oven toiselle puolelle. Jalkalista peittää seinien raon mainiosti, pystyssä oleva ovilista kohdaltaan mutta kummallakin puolella ovea ovilistan eteen jää nyt n.8 mm ruma rako. Mikä neuvoksi? Miten toimitaan jos olisi ollut kynnys?
Laminaatti ja oven karmit
Laminaatti ja oven karmit
69802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos olisi ollut kynnys niin jatko(liukumavara)olisi tehty kynnyksen alle. Pieni lista olisi tässä tapauksessa yksi vaihtoehto(puu tai messinki).
Kiitti vinkistä. Lista ei liene kuitenkaan ok koska ovi lopsahtaisi siihen päälle. Kyse on raosta joka jää pystylistan ja karmin väliselle osalle, noin 2cm matka. Täytynee varmaan leikata sivukarmien alapäästä ja piilottaa saumaa karmien alle.
vielä niin, että saisit oven kohdalla laminaatin karmin alle. Se olisi asennusvaiheessa pitänyt saada sinne, ettei niitä rumia rakoja jäisi näkyville.
Karmi katkaistaan käsisahalla siten, että asetetaan laminaatti nurin päin karmin viereen ja sahataan sitä vasten karmin alapäästä laminaatin vahvuutta hieman korkeampi pala pois.
Tämä olisi pitänyt olla mainittuna asennusohjeissa.
Kiitti, jotenkin noin meinasinkin ja vastasin jo edellisessä viestissä. Sain sinulta vahvistusta että niin pitää tehdä. Ovi on onneksi lähellä sivuseinää ja lopetin laminoinnin siihen seinään. Pystynen vielä korjaamaan purkamalla muutamia rivejä ja tekemällä oven kohdan uudelleen. Aika keljua laminaatti on kuitenkin kääntää sinne karmin alle. Joutunen muokkaamaan ponttia niin että pääsen lyömään paikalleen ilman kääntöä.
joutuu veistämään toisesta laminaatista alapontin pois. Silloin sauma on liimattava.
Näin on usein, kun sauma tulee oviaukkoon, mutta joskus aukon vieressäkin. Limattu sauma puhdistetaan yli pursunneesta liimasta huolellisesti ja sitten paino päälle vuorokaudeksi.
Huoneissa, joissa on oviaukko laminaatin asennussuuntaan nähden pitkällä sivulla, kannattaa aina aloittaa oviaukon puolelta, että aloituspala saadaan siististi karmin alle. Jos ovia on molemmilla puolilla, lopetusseinällä joutuu aina hieman "soveltamaan".
Uutta tehdessä tämä ei ole ongelma mutta remontoitaessa kylläkin. Lisäsin remontissa madalletun kynnyksen, jolloin laminaatti oli helppo laittaa ja peittää rako kynnyksen kylkeen asennetulla listalla.