Eli kysyisin, mistä hankitte kasvinne? Minulla on ollut akvaario kun asuin Saksassa, siellä oli vakio eläinkauppa, missä laajat valikoimat akvaariokasveja. Nyt asun Oulussa, mutta vaikka olen kiertänyt kaupungin eläinkaupat en ole vastaavia valikoimia löytänyt.
Nyt harkitsen jälleen akvaarion laittamista ja herää kysymys, mistä löydän siihen kasvit?!?
Mistä osatte
11
845
Vastaukset
- Vaari-o
Vaikka siä lapissa onkin satakilometriä matkaa joka paikkaan, eikö lähipaikkakuntienkaan akvaliikkeistä löydy mitään sopivaa. Taitaa olla vaan pakko tyytyä siihen mitä on tarjolla.
- minä
Oulu ole vielä lapissa asti, ja mulla lähin akvaliike on 4 kilometrin päässä ja meillä on se etu, että hapiksen liikkeisiin ei mene kuin puolisentoista tuntia. Siellä on hinnat alemmat kuin täällä suomen puolella, valikoimaakin on kuuleman mukaan enemmän.
- ---
Osta vaikka toisilta akvaristeilta, esim. täältä:
http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=10&sid=bc3f6a3e1a90e09b2ecd151c3d3b52fc
Täällä taas lahjoituksia:
http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=12
Osa harrastajista jotka myyvät tai lahjoittavat kasveja, myös postittavat niitä. Näin olen itse saanut hankituksi harvinaisempia kasveja. - minä
Käyn yleensä Senegalissa, jossa ostan kasvini ja kalani, muissa en käy (hyvät syyt), siellä vaihtelee kasvit ja kalat, mutta kun lähetys tulee valintaa on. Jos on aikaa ja asiaa tuonne keskustaan, niin kannattaa käväistä väliin siellä ja vaikka kysyä, milloin tulee lisää tavaraa ja mitä on tulossa.
- minä
Jos osaat Saksaa ja tiedät niistä liikkeistä, niin voihan sitä netin kauttakin tilata, jos ne sais kasvit pakattua että säilyvät matkan.
- ludwigia
minä kirjoitti:
Jos osaat Saksaa ja tiedät niistä liikkeistä, niin voihan sitä netin kauttakin tilata, jos ne sais kasvit pakattua että säilyvät matkan.
saksasta? Olen itse miettinyt tuota vaihtoehtoa olisiko se mahdollista. Siis että lähettävätkö ne sieltä?
- 0909
ludwigia kirjoitti:
saksasta? Olen itse miettinyt tuota vaihtoehtoa olisiko se mahdollista. Siis että lähettävätkö ne sieltä?
Eivät ainakaan Aquaristicshop ja Aquaristicnet lähetä suomeen. Kertokaa minullekkin mikä lähettää.
- netistä
Huuto.netissä on ollut koko kesän aika monella huudettavana erilaisia kasveja. Laita hakusanaksi akvaario.
- 0909
www.aqua-wep.org sieltä löytyy kaikenlaista hyödyllistä akvaarion omistajille. Myös kauppapaikat.
- 0909
Ja kyseinen linkki näyttikin jo olevan tuolla ylempänä.... eli aqua-web.org
- zuzuki
tai muilta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025