Onko C5:n kapseleiden kiinnityksessä joku fiba että alkuperäiset(kään) ei kestä kiinni, käytettynä ostamani renkaissa olikin jotkut Bilteman tai vast kapselit, nyt reilun tuhannen kilsan ajojen jälkeen oikealta takaa on kapseli hukkunut. Nippusiteelläkö ne pitää laittaa kiinni vanteeseen?
C5 pölykapselit
muovikiekko
41319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
alumiinivanteet, niin ei tarvii tapella.
Ja mitäköhän ne aluvanteet mahtoi maksaa ja minkä hyödyn niistä sait (c5:n "peltivanteetkin" ovat alumiinia)?
Kapselien kiinnitys varmistuu hyvin kätevästi ja huomaamattomasti ohuen, sähkärienkin käyttämän nippusiteen avulla. Eikä tosiaan maksa juuri mitään, etenkään alupyöriin verrattuna.
Näin jo silloin kun ajelimme 900iivarisaabilla. Ne kromatut kapselit oli tosi arvokkaita...Nipparilla vaan vanteen reikien kautta jne
mielelläni muutaman euron ylimääräistä siitä ettei tartte taistella nippusideviritelmien sun muiden putkiteippiäherryksien kanssa. sitä paitsi pölykapselit on äärettömän rumat.
niin mitäkö sain? hyvän mielen, auto näyttää kauniilta. hyvän mielen siitä ettei tartte tapella irtoavien pölykapselien kanssa.
Moro!
Eikö C5 kapselit kiinnitetä pyöränpultteihin?
Ainakin meidän Pösö 306 kapselit on kestänyt kiinni hyvin.