Eli kysymyksiä ollut paljon valkovuodosta,menkoista...Mulla on kolme lasta.Ensimmäisessä raskaudessa menkat kesti 7kuukaudelle asti,ihan normaalia.Toisesta loppui heti eikä minkäänlaista vuotoa.Normaalia sekin.Kolmannesta oli valkovuotoa,runsasta,aina silloin kun kuukautisten olisi pitänyt olla.Normaalia se myös.Eli;yksilöllistä,normaalia kaikki.
Moni on kysynyt
joten kerron omani
5809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miten huomasit ekan raskautesi, näyttikö testi plussaa? Ois kiva kuulla..ja oliko menkat suht normaalit?
Tällä hetkellä käydään suurta keskustelua siitä miten nuoret naiset/tytöt eivät tunne omaa kroppaansa ja mm omia kuukautisiansa. Naisten pitäis tietää aika tarkkaan minkälaiset kuukautiset on, kuinka paljon vuotoa, kuinka kauan kestää jne.
Tämän vuoksi kun naiset ei tiedä niin tulee ns yllätysvauvoja. Tulee "valemenkat" jolloin luullaan niitä normaaleiksi kuukautisiksi kun vaan jotain vuotoa tulee. Sama koskee keskenmenoa...alkuraskaudesta kun menee kesken niin usein menkat pari päivää myöhässä jonka jälkeen normaalia pidemmät kuukautiset jolloin alkio poistuu kohdusta.
Siis seuratkaa hyvät naiset kuukautisianne! Valemenkat kyllä erottaa.
itsellä oli toista lasta odottaessa monet ihan yhtä pitkät ja saman määräiset vuodoltaan olevat menkat jotka tulivat täsmälleen ajallaan että ei taida hoitsu ihan toisten asioita kuitenkaan tietää.
Voikohan olla, etteivät monet nuoret naiset enää tunne kehoansa ja sen toimintaa, koska aloittavat nuorella iällä käyttämään pillereitä? Sillonhan kroppa on jatkuvan hormoniaallon alla ja kuukautiset tulevat, kun laatta on syöty loppuun. Itse en käytä pillereitä (kokeilin joskus muutaman kuukauden), eikä ole ollut ongelmia tunnistaa kropan toimintaa.
jaaá nyt täytyy kyllä esittää hieman eriävä mielipide hoitsun kanssa. Monilla nuorilla naisilla kuukautiskierto ei välttämättä ole vielä niin vakiintunut, että "valemenkkoja" välttämättä tunnistaisi. Lisäksi osalla voi kierrosta riippuen esiintyä välivuotoa (vaikkapa tulehduksiin liittyen), ovulaatiovuotoa yms. Painon vaihtelut ja stressikin aiheuttavat häiriöitä kierrossa.
Meillä vanhemmilla taas vaihdevuosien alku (alkaa siis joillakin jo kymmenen vuotta ennen varsinaista menopaussia)kuukautiset tulevat runsaammiksi, vähenevät tai muuttuvat epäsäännöllisiksi ja ilmestyy kaiken maailman kosketus- ja välivuotoja.
Harva nainen nykyään tietää sataprosenttisesti oman kuukautiskiertonsa eikä syynä ole välttämättä oman kehon tuntemattomuus vaan lähinnä oman kehon arvaamattomuus.
Lisäksi tällaisella palstalla kyseessä ei välttämättä ole kumpikaan edellämainituista, vaan kyse voi olla voimakkaasta toiveesta -jospa olisin sittenkin raskaana, jospa nämä eivät sittenkään olisi kuukautiset tai keskenmeno. Hmm, muistapa hoitsu se psyykkinenkin puoli...kokonaisvaltaista hoitoa, you know!?