Rossipohja: salaojitus / sadevesikaivot

Järkevin tapa

Miten rossipohjaisen talon salaojitus kannattaisi ratkaista? Kuten maanvaraisen vai jotenkin muuten (kukaan osaa oikein neuvoa)
Perustuksetanturoineen n. 1m korkeat, ulkopuolella maanpinta n50-60cm korkealla, sisällä vapaata tilaa n 80 cm. Maa tiukkaa, vettä ei rakennusmonttuun ole ilmaantunut kuin taivaalta.

Entä sitten sadevedet? Putkisysteemi vai pintaojat? Tänä kesänä on näyttänyt että silloin kun sataa, sataa niin että vesi joka tapauksessa kulkee muualla(kin) kuin sadevesiviemärissä. Vai onko sittenkin jokin suunnitteluvirhe viimevuonna rakennetun rivarimme sadevesikaivosysteemeissä.

Kommenttia kaivataan. Kun haluaisi tehdä hyvin, muttei mitään turhaa..

(Aikaisemmin asumassamme rintamamiestalossa ei salaojituksesta tiedetty mitään, muttei mitään ongelmia rossipohjaisessa talossa ilmennyt 60 vuoteen. Samoin sadevedet ohjattiin maan pinnassa joten nyt tarvittaisiin kommentteja puoleen jos toiseen jotta saisi itselle perusteita..ratkaista asia ..)

4

4773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on katsoa

      ensin piirustuksia/kysyä vastaavalta mestarilta/kysyä rakennustarkastajalta. Ja tehdä työ kunnolla, ilman mutua

    • esko

      Lue normeista, ei tarvitse sitten ihmetellä.

      • vinkistä

        Tontin muodot ja sadevesien johtaminen viereiseen avo-ojaan sai vain miettimään olisiko pinnassa toteutettu sadevesien ohjaus tontilla järkevämpää kuin maansisällä olevat putket..


      • konnari
        vinkistä kirjoitti:

        Tontin muodot ja sadevesien johtaminen viereiseen avo-ojaan sai vain miettimään olisiko pinnassa toteutettu sadevesien ohjaus tontilla järkevämpää kuin maansisällä olevat putket..

        molemmat. Pintavedet ohjataan pois maan pinnan muotoilulla. Salaojilla se vesi joka maan sisään on jo mennyt. Tai nousee alhaalta. Jos et pintavesiä ohjaa pois ei pelkät salaojat pysty hommaa hoitamaan. Tässä on selväkielisesti viranomaismääräykset asiasta.
        http://www.finlex.fi/data/normit/1918-c2.pdf


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1719
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      232
      1453
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      88
      1331
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1005
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe