Matala verensokeri aiheuttaa monille silmäoireita. Mutta onko jollakin kokemuksia KORKEAN verensokerin aiheuttamista näkähäiriöistä? Millaisia ne ovat ja millaisilla verensokeriarvoilla ilmenevät?
Korkea verensokeri ja näkö
6
5473
Vastaukset
- osku
Minulla oli sokerit 25 ensimmäisen kerran mitatessa. Ei se mitään oireita aiheuttanut. Pitemmän päälle korkea sokeri tuhoaa hienoja verisuonia ja se on vaarallista.
- hermot!
Korkea sokeri tuhoaa pitemmän päälle ääreishermot! Eli tunto lähtee jaloista sormista, näkö menee... ja lopulta autoniominen hermosto tuhoutuu. Kannatta siis huolehtia taspainosta! Alhainen sokeri aiheuttaa hetkettäisiä ongemia. Paras on saavuttaa mahdollisimman sopiva taso (lienee noin 5.0 ... 7.0 ihmisellä).
- on korkea
hermot! kirjoitti:
Korkea sokeri tuhoaa pitemmän päälle ääreishermot! Eli tunto lähtee jaloista sormista, näkö menee... ja lopulta autoniominen hermosto tuhoutuu. Kannatta siis huolehtia taspainosta! Alhainen sokeri aiheuttaa hetkettäisiä ongemia. Paras on saavuttaa mahdollisimman sopiva taso (lienee noin 5.0 ... 7.0 ihmisellä).
veriarvo, 6,3. Lääkäri sanoi normaalin olevan 6,0
- äiti
Kuljetimme poikaamme aikoinaan kouluterveydenhoitajalla, koska poika oli alkanut oireilemaan diabetesoirein. Myös näkö alkoi huonontua. Sokerit mitattiin normaaleiksi ja näkö tarkistettiin, jonka jälkeen hommasimme välittömästi silmälasit. Viikko tästä eteenpäin poika joutui sairaalaan ketoasidoositilassa ja todettiin D1. Kun sokeritasapaino saatiin korjattua, ei laseja enää tarvittu. Lasien hintaa emme saaneet mistään takaisin, vaikka vakuutuskin lapselle oli hankittu. Eli kyllä pitkään jatkunut korkea verensokeri saattaa vaikuttaa näköön heikentävästi.
- kyllä
ainaki kaukonäkö menee huonox, ku sokerit on 2kymmenesä lähinäössä en oo eroa huomannu. Matalissa arvoissa rupee taas silmissä sumeneen, aivan sama mihin yrittää kattoa.
- katti
sairastuin tyypin 1 diabetekseen noin 5 vuotta sitten. Insuliini hoidon aloitettuani näköni "parantui" n. viikoksi enkä tarvinnut silmälaseja ollenkaan. Mutta näkökyky huononi takaisin samaksi kuin aikaisemmin, joten olen taas joutunut käyttämään silmälaseja. hoitotasapainoni on ollut hyvä n. 5-6 HbA1c.
Onko muilla samoja kokemuksia? Ja aika outoa jos asiaa ei sen kummemmin ole tutkittu, ihmisillehän tehdään kalliita ja riskiattiita laser leikkauksiakin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719