mun kaveri oli saanu noi seittemän vuotiaana koiran.niillä on ny kaks koiraa ulkona ja kaks pientä sisällä.ulkokoiria ei ennen pienten tuloakaan hoidettu kunnolla.ruokaa ne sai vähä ja oli niillä likasta (talvella jäätynyttä) vettä. kerran niille annettin vasikan raato syötäväks.mä ihmettelin sitä ja kaveri sano et eipä tarvii antaa ruokaa ko niillä on toi vasikka.nyt ku pienet tuli niin isoja hoidetaan entistä huonommin.ne on aina pienes häkis.ne päästetää ehkä pari kertaa vuodes vapaaks yks kerralla. kynsiä ei leikata ikinä.niitä ei ikinä harjata..niitten kaa ei käydä lenkillä. ja pienet sisällä lellitään piloille. aina kun tytöllä on kaveri se muka niin rakastaa isojakin.
JA TYTTÖ VÄITTÄÄ OLEVANSA HIRVEENKI ELÄINRAKAS ! ! !
JA TYTTÖ VÄITTÄÄ OLEVANSA HIRVEENKI ELÄINRAKAS ! ! !
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo ei kyllä mielestäni ole mitenkään hääppöistä eläintenkohtelua.. Jos kerran koiriakin ottaa niin pitää niistä sen verran ottaa vastuuta että hoitaa ne kunnolla eikä kuinka sattuu..
Tietenkään ei varmaan voi syyttää pelkästään tyttöä huonosta kohtelusta koirille vaan kyllä melkeen koko sitä perhettä! Kaikkien pitäis osallistua koirien hoitoon varsinkin jos niitä on neljä jos oikein ymmärsin!
Juuri tuollaisille ihmisille koiria ei pitäisi antaa kuten aiemmin oli juttua, mutta mistäpä kasvattajat tietävät millaiseen kotiin koirat todella menevät jos perhe muuteen vaikuttaa mukavalta.. Koira-parat.. melkein sanoisin että kannattaisi ilmoittaa johonkin eläintensuojeluviranomaisille, mutta kun en tapausta ole itse nähnyt niin en sitten osaa paremmin sanoa...
Mielestäni jokainen pentu ansaitsee rakastavan kodin.. sillä pitää olla tarpeeksi ruokaa ja aina raikasta vettä! Sitä pitäisi lenkittää ja sen kanssa pitäisi olla muutama tunti päivässä. Lisäksi sen turkkia pitäisi hoitaa säännöllisesti, kynnet leikata ja hampaitakin harjata aina silloin tällöin, mieluiten kerran viikossa ainakin! Ja onko tarha varmasti tarpeeksi suuri ja onko koirilla omat kopit joihin mennä makaamaan rauhassa? Entä siivotaanko aitausta?
yhteinen koppi niillä on.se on kyllä koko perheen vika kun koiria ei kunnolla hoideta. seittemän vuotiaana pentu ko se on nii söpö!!!
Tällaisia tapauksia on useita vastaavia! Mielestäni 7-vuotias EI OLE tarpeeksi vanha koiran omistajaksi/kasvattajaksi!!
Harvoin sen ikäisellä on edes tarpeeksi auktoriteettia , jotta saisi koiran tottelemaan!
valitettava tapaus.. Lapsille pitäisi riittää pehmolelut,kunnes ovat oikeasti tarpeeksi vanhoja ymmärtämään mitä on vastuu..
se tyttö jolla koirat on niin hän on jo 12 vuotias mutta ei silti tajua miten huonosti "isoja" hoitaa
voithan tehdä nimettömän ilmoituksen eläinsuojelijalle, niin tulevat tarkistamaan miten on eläinten laita.(mikset ole jo toiminut?) tai sitten voit itse ruveta kaveriasi kannustamaan hoitamaan myös isoja (vaikka päävastuu on vanhemmilla) ehdota lenkkeilyä ja muuta puuhastelua.