Onko suosituksia edullisiksi purjehdussaappaiksi?
GIL, HL ja Musto pyytävät tavallisista kumisaappaista maltaita! Kengän pitävyydellä on luonnollisesti suuri merkitys siksi tavallinen Nokialainen sopii homaan heikosti.
Onko kukaan onnistunut löytämään hyvää ja halpaa vaihtoehtoa em. merkkisaappaille?
Purjehdussaappaat
12
9659
Vastaukset
- mä vaan
kauppa nimeltä Kapteenska myy oliko se nyt Aigle tai jotain sinnepäin purjehdussaappaita ja tykkään tosi paljon, ovat pitävät liukkaalla pinnalla. Hinta on kyllä aika korkea, laadusta joutuu maksamaan. Tosin nuo saappaat taitaa olla Meredinissä pikkasen halvemmat.
Kapteenskoja on myös näemmä hkissä ja treella.
Valitettavasti en oikeen osannut vastata kysymykseesi... - uuno
No saahan noita vähemmän tunnettuja merkkejä esim. venemessuilta muutamalla kympillä, jopa 29€ muistelisin joskus nähneeni. Osta jotkut halpikset ja parin vuoden päästä sitten vaikka "Kauniaisten kansalliskengät" eli nahkaiset Gore-Tex saappaat. Niinpä, tässäkin viestissä oli taas paljon dataa alkuperäiseen kysymykseen.
- merkki
mikä on hyvää
mikä on huonoa
mikä on halpaa
mikä on kallista
paljonko maltaasi maksavat euroina per kpl ja montako mallasta tarvitaan edellisiin?????????
yksiä lyhytvartisia kattelin vasta Uivassa - olivat n. 60eur muistaakseni minusta se on oikein sopiva hinta jos tuote toimii??
viime kaudella ostin Henry Lloydin takin - se maksoi 220eur en ole katunut päivääkään kauppaa.- Saappaat
Kommenttisi on varsin asiallinen. Mikä oikein onkaan kallista ja mikä halpaa? Vaatteissa ja kengissä ratkaisee käyttötarkoitus. Halpa parin satasen Henry Lloyd ajaa paikkansa varmasti sunnuntaipurjehtijan käytössä, kun taas arvokkaampien hengittävien mallien ominaisuudet tulevat esille vasta pidempiaikaisessa käytössä.
Tavallisten perussaappaiden hinnat saattavat tuntua kohtuuttomilta, mutta myös niitä vertailtaessa on muistettava käyttötarkoitus. Muutaman satasen Henry Lloydille sopii varmasti kaveriksi alle viiden kympin saapas, mutta hengittävää saapasta alkaa arvostaa käyttöajan kasvaessa merellä...
Tämä mielessä saapaskauppaan
- s/y Avec
Mulla on kahdet, siniset "haisaappaat" ja kalliinmerkkiset purjehdussaappaat. Jalat hikoaa molemmissa ihan samalla tavalla, ja haisevat kamalalle. Eikä käyttömukavuudessakaan ole muutenkaan isompaa eroa.
- ajelehtija
Minulla on ollut kalliita ja halpoja saappaita. Jatkossa vaan halpoja. Ei harmita heittää roskiin, kun hajuhaitat alkavat olla sietämättömiä.
Sadeasu on Muston MPX:ää ja kun ilma on oikeasti ikävä, niin kastuu takuuvarmasti. Ainoa mikä silloin lämmittää, on se itsensä pettämiseen perustuva tunne, että halvemmissa vermeissä olisi "takuulla" vielä kurjempaa olla. Kallein ei ole läheskään aina parasta. Käyttökelpoisen ja testivoittajan välinen hintaero ei ole missään suhteessa tuotteitten todellisen toimivuuden kanssa.
Halvimmat käyttökelpoiset "saappaat" saa lähiökaupan vihannestiskien muovipusseista. Ensin jalkaan ohuet linerit, sitten paksumpi sukka ja muovipussi päälle. Purjehduskenkä jalkaan ja viikon-kahden reissut pärjää mainiosti. - pee
ajelehtija kirjoitti:
Minulla on ollut kalliita ja halpoja saappaita. Jatkossa vaan halpoja. Ei harmita heittää roskiin, kun hajuhaitat alkavat olla sietämättömiä.
Sadeasu on Muston MPX:ää ja kun ilma on oikeasti ikävä, niin kastuu takuuvarmasti. Ainoa mikä silloin lämmittää, on se itsensä pettämiseen perustuva tunne, että halvemmissa vermeissä olisi "takuulla" vielä kurjempaa olla. Kallein ei ole läheskään aina parasta. Käyttökelpoisen ja testivoittajan välinen hintaero ei ole missään suhteessa tuotteitten todellisen toimivuuden kanssa.
Halvimmat käyttökelpoiset "saappaat" saa lähiökaupan vihannestiskien muovipusseista. Ensin jalkaan ohuet linerit, sitten paksumpi sukka ja muovipussi päälle. Purjehduskenkä jalkaan ja viikon-kahden reissut pärjää mainiosti.Hassua.
Itse istuin just päivätolkulla sateessa mun
IKIVANHOISSA Musto inshoreissa, enkä kastunut
ollenkaan. Välillä tietty hiukka hiki mut ei muuta.
Mut kai sä sit kastuit kun kerran niin sanot...
- Antsu
Ainakaan viime sunnuntaina ei sää ollut niin oikeasti kurja, että olisi Muston HPX-kamppeissa kastunut. Sekä suolaista että makeaa vettä tuli avoveneeseen, sanoisinko riittävästi koko päivän. Hihansuista tietysti kastui, vaikka mansetteja kiristelikin. Jalat olivat sitten täydellisen kuivat gore-saappaissa. Ei ole tullut paha olo eikä mieli sen jälkeen, kun laskun sai maksettua.
Jo parikymmentä vuotta sitten ostin sikakalliit nahkasaappaat, ne dokkarit, eikä sen jälkeen varpaat ole palelleet. Nyt pysyvät paitsi lämpiminä, myös kuivina. Jos kumisaappaista puhutaan, taitaa tosiaan olla yhdentekevää paljonko ne maksavat, kunhan vain pohja pitää. Sellaisiin en kuitenkaan enää ikinä palaa.- jiippi
Mulla on vanhat (13-v) muston M1. Ne ei ole mitenkään ihmeelliset mutta avomerism:issä pitkässä avomerikilpailussa, jalat oli kuivemmat kuin muston 1-v vanhat goresaappaat. Toisella gastilla oli sellaiset. Kuulin että muillakin on ollut ongelmia näitten uusien goresaappaiden kanssa. Onko kellään kokemusta niistä Dubarryn saappaista jotka näkyy oleva esim. Piritan "rättikaupan" ikkunassa jossain akvaariossa? Hinta oli muistaakseni aika kova mutta se laatu...?
- jalassa
jiippi kirjoitti:
Mulla on vanhat (13-v) muston M1. Ne ei ole mitenkään ihmeelliset mutta avomerism:issä pitkässä avomerikilpailussa, jalat oli kuivemmat kuin muston 1-v vanhat goresaappaat. Toisella gastilla oli sellaiset. Kuulin että muillakin on ollut ongelmia näitten uusien goresaappaiden kanssa. Onko kellään kokemusta niistä Dubarryn saappaista jotka näkyy oleva esim. Piritan "rättikaupan" ikkunassa jossain akvaariossa? Hinta oli muistaakseni aika kova mutta se laatu...?
Kyseiset saappaat palvelleet nyt 6 vuotta.Jalka ei hikoa, eikä väsy...unohtuu jalkaan ilman parannuttuakin. Kylmemmillä keleilläkin tosi mukavat kun ei kylmä hiivi nilkoista lahkeisiin. Suosittelen lämpimästi.
- -H-
Jo vain on mukavaa lueskella kun jostain aiheesta keskustellaan asiallisesti ja kiihkoilematta! Kaltaiseni vähemmän asioista tietävät saavat ihan oikeasti asiallista infoa eri asioista. Lisää näitä!
- ttt
Itselläni on Jeantexin hengittävät, vedenpitävät saappaat, jotka ovat tosi mukavat käytössä. Ne ovat aivan eri luokkaa kuin tavalliset hiostavat kumisaappaat jollaisia en enää vapaaehtoisesti tule käyttämään purjehtiessa. Hintakin on 'edullinen' eli noin 140€. Edullinen siis Mustoon HL:n yms. verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662228Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711470Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211444Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.751137Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771124Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051054En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 75898