makeanhimo

Moro!Ihan uteliaisuudesta kyselen,miten olette saaneet pidettetyä makeanhimonne kurissa?Itsellä ollut vaikeuksia viim.1.5kk.tta.Tuntuu et karkilla pitää päivä aloittaa.Alkaa olla huono omatunto.Mutta onneksi tämä on kohta ohi,toivottavasti onnellisesti,koska huomenna käynnistykseen,viikot 42 tulee täyteen.
51007
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mulla viikkoja 39 6 ja mulla kans ollu loppuraskaus yhtä karkin syömistä...koko ajan pitäis saada jotain hyvää...

Äänestä
  • Eli siis en ole mitenkään saanut hillittyä makean himoa ja voi kun olisikin vain loppuraskaus missä tekee mieli makeaa... mulla ollut koko raskausaika yhtä makean syöntiä :)
    Paino on noussut 11kg ja terkkari/lääkärikin on jo huomauttanut että kannattaisi vähän katsoa mitä suuhun pistää. Mutta kun on niin kova himo esim. suklaaseen, en vaan voi sille mitään. No vielä pitäisi muutamia viikkoja olla, nyt siis rv 31. Että näin täällä.

    Äänestä

olen puoli vuotta sit synnyttäny ja söin odotusaikana joka päivä jäätelä, karkkia ja leivoksia. En millään kyennyt oleen ilman. Osa syynä vielä varmaan oli kun olin lopettanut tupakin polton koko odotusajaksi. No, eipä tuossa muuta kuin et, lihoin 30 kiloa ja nyt on vielä 10 kiloa jäljelä... vaikea päästä eroon, mut syö vain jos mieli tekee hemmotella itteensä, mut muista et ei se masu siit heti katoo ;O)

Äänestä

mutta työkaveri söi raskausaikana Fazerin sinistä jäädytettynä kuin leipää, lihoi 30 kg, joten olen yrittänyt pitää ton varoittavana esimerkkinä muistissa. Mutta silti joka päivä jotain hyvää saatava. Ehkä kandee miettiä, voisko sitä hyvää jotenkin korvata jollakin pienemmällä pahalla: suklaa vähempirasvaisiin makeisiin, ehkä väliin voit tehdä hedelmärahkaa (todella herkullista: purkki rahkaa; ohrakkaalla keität rasvattomaan maitoon maitokiisselin; makeutat makeutusjauheella; sekaan pussi mansikoita tai vadelmia; hieman sitruunaa. Jos haluat, voit panna ruokalusikan tai pari oikeaa sokeria, jotta makeutusaine ei maistu. Ei ole rasvaa eikä sokeria ja maistuu taivaalliselta)

Äänestä
  • mulla taasen käynyt niinpäin että ennen raskautta maistui makea liikaakin ja nyt ei koko raskauden aikana ole maistunut ollenkaan..jäätelöä joskus..intohimona on hedelmät ja kasvikset ja siitä huolimatta paino on noussut ihan hirveesti..ärsyttää oikein ku lekuri asiasta huomautti ja ite tietää että ruokavalio suht kunnossa. toivon vaan että kilot karisee sitten taas ku pääsen liikkumaan entiseen tapaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyyrikki kirjoitti:

Moro!Ihan uteliaisuudesta kyselen,miten olette saaneet pidettetyä makeanhimonne kurissa?Itsellä ollut vaikeuksia viim.1.5kk.tta.Tuntuu et karkilla pitää päivä aloittaa.Alkaa olla huono omatunto.Mutta onneksi tämä on kohta ohi,toivottavasti onnellisesti,koska huomenna käynnistykseen,viikot 42 tulee täyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu