Onko kellään tietoa lähestymiskiellon hakemisesta? Miten tarkat todisteet pitää olla? Kuinka pitkältä ajalta? Riittäneekö todisteet häirinnästä yli puolelta vuodelta?
Minkälainen on 'oikeudenkäynti'? Miten kulut? Maksaako häviäjä? vai molemmat omansa? Onko asianajaja välttämätön? ym.
-kiitos-
lähestymiskielto
6
1314
Vastaukset
- Bodom
Ei sotketa tuommoisia tähän.Nisse on syytön.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000477&posting=22000000010314431 - XXX
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000573&posting=22000000009787098
Lisäys: yleensä molemmat maksavat omat oikeudenkäyntikulunsa. Asianajaja suositeltava, mutta ei välttämätön. - fellow70
Jopa valmis kaavake lähestymiskieltohakemusta varten löytyy netistä. Puolen vuoden häirintä, jos siitä on todisteina esim. tekstiviestejä tai puhelinvastaajassa riittää varmasti lähestymiskiellon saamiseksi. Oleellista on se, että sinä koet henkilön yhteydenotot ei-toivottuina. Se riittää tutkimuskynnyksen ylittymiseen. Kun soitat asiasta poliisille, hän osaa neuvoa siinä, kannattaako asia viedä käräjille ja millaisia kustannuksia siitä voisi koitua. Älä missään tapauksessa viivyttele asian hoitamisessa. Sinulla on perustulain mukainen oikeus yksityiselämän suojaan ja kotirauhaan.
Itse selvisin häiritsijästäni tekemällä rikosilmoituksen, jonka yhteydessä toimitin poliisille tulostettuina tekstiviestit, jotka häjn oli minulle lähettänyt, vaikka olin selkeästi ilmoittanut, etten hyväksy hänen yhteydenottojaan. Jos teet rikosilmoituksen ja asia menee tutkintaan, poliisi kysyy sinultakin ensimmäisenä, oletko ilmoittanut häiritsijälle, ettet pidä yhteydenotoista. Tätä ilmoitusta ei tarvitse todistaa poliisille. Vielä parempi, jos voit sanoa, että olen uhannut häiritsijää poliisilla.
Eli kannattaa säilyttää kaikki dokumentit ja materiaali, mikä tulee puhelimeen. Minun häritsijäni lopetti siis poliisin kuulusteluun. En vienyt asiaa käräjille asti. Mutta koko kuuulusteluaineisto ja todisteet jäivät poliisin arkistoon ja minulle sanottiin, että milloin tahansa voin sillä aineistolla saada kyseisen henkilön lähtestymiskieltoon, jos haluan.
Kaikkein vähintä mitä voit tehdä, on tietenkin pyytää poliisia soittamaan asianomaiselle henkilölle, jos et halua tehdä rikosilmoitusta. Tämäkin saattaa säikäyttää häiritsijän, mutta jättää tietenkin mahdollisuuden, että hän aloittaa joskus uudelleen. - fellow70
Vielä sen verran, että jos tietäisin kuka olet, kysyisin sinulta esimerkiksi ensi viikolla, olitko tällä viikolla jo yhteydessä poliisiin vai et. Tämä ei olisi sinun ahdistelua tai holhousta, vaan koska kokemuksesta tiedän, miten pitkäaikainen häirintä vaikuttaa ihmisen psyykeen (vaikutusta ei itse huomaa). Itse siedin myös ainakin puoli vuotta häiritsijäni puhelinterroria, viestejä joilla hän syyllisti ja solvasi minua milloin mistäkin ja huomamattani aloin sopeutua tilanteeseen. Huomaamattani omanarvontuntoni aleni sen verran, etten lopulta olisi osannut tehdä asialle mitään ellen olisi keskustellut asiasta kahden tutun poliisin kanssa, jotka rohkaisivat ottamaan viranomaisiin yhteyttä. Otaksun, että puolen vuoden häirintä on tehnyt jotain sellaista sinullekin, mistä et itse ole edes tietoinen. Minä esimerkiksi tunsin häpeää siitä, että kehtaan vaatia itselleni tuollaista oikeutta. Muista, että kyse on ihmisoikeuksiin kuuluvasta asiasta, ja niiden rikkomisesta.
Voit esim aloittaa viestillä (jonka minä laitoin naiselle):
TEEN RIKOLLISESTA HÄRINNÄSTÄSI POLIISIASIAN.
Siitä ne lähti sitten pyörät pyörimään..
t.mies - fellow70
Siis laitoin yllä olevan viestin, kun häneltä tuli viestejä solkenaan. Sama viesti ei tietenkään olisi toiminut, jos härintä olisi jo loppunut. Minun tapauksessani häirintä vain yltyi tuosta uhkauksesta, ja sain siitä hyvää materiaalia poliisille vietäväksi. Voimia!=)
- Miriam9
Mitä tekisitt?
Minulla oli ystävä, naispuolinen. Tätä on jatkunut pari vuotta, milloin enemmän milloin vähemmän. Hän puuttuu kaikkiin minun tekemisiin, jos mulla on jotain eripuraa ystävien kanssa häneltä tulee ilkeitä viestejä minulle. Laitan että lopeta, mut ei menejakeluun. Asiat eivät edes häntä koske eikä hän ole paikalla. Minusta tämä on kiusantekoa. Olen ottanut facesta pois, estot, uhelimeen estot, niin laittaa nyt firman kautta postia. Olen hullu, valkotakkisten tulee ja vievät mut hoitoon ym.
Sairastan kyllä kaksisuuntaista mielialahäiriötä , onko sentakia mua helppo kiusata kun masennun ja tarvitsen enemmän hoitoa viestien jälkeen.
Nyt vajaan viikon sisällä taas puuttunut mun asioihin ja tullut 5 viestiä ja lisäksi sähköpostia.
Mitä te tekisitte kun ei auta vaikka sanon et kiitti riitti😢😢
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522085
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301284Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921189- 1491072
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46769