Teen äidinkielen kirjallisuutta käsittelevällä kurssilla kyselyä siitä, millaisia kirjailijoita ihmiset arvostavat. Kysely tulee puhtaasti omaan käyttöön ja opettajan arvioitavaksi.
Ajattelin, että tätä kautta voisi saada hieman erilaisia vastauksia kuin "en tiedä"
Joten, mainitse kolme kirjailijaa, joita arvostat ja jotka ovat vaikuttaneet elämääsi. Ja lyhyt perustelu.
Voit nimetä myös yksittäisen teoksen.
Laitan myöhemmin tälle palstalle yhteenvedon tästä, mikäli vastauksia kertyy sopiva määrä.
Kiitos.
Ajattelin, että tätä kautta voisi saada hieman erilaisia vastauksia kuin "en tiedä"
Joten, mainitse kolme kirjailijaa, joita arvostat ja jotka ovat vaikuttaneet elämääsi. Ja lyhyt perustelu.
Voit nimetä myös yksittäisen teoksen.
Laitan myöhemmin tälle palstalle yhteenvedon tästä, mikäli vastauksia kertyy sopiva määrä.
Kiitos.
Vastaukset 11
Vanhimmat
1. Väinö Linna, sanomattakin on selvää...
2. Arto Paasilinna, mahtavaa huumoria...
3. Simo Penttilä, satiirikko.
Ykkönen on Väinö Linna, kakkonen Sakari Topelius ja kolmonen Laila Hietamies. Linnan teokset eivät perusteluja kaipaa, kuvaa syvimpiä suomalaisia tuntoja. Topelius esim. Välskärin kertomuksissaan osoittaa olevansa tarinan kertoja vailla vertaa ja kohottaa suomalaisuuden jalustalle. Hietamies tuo omalla värikkäällä ja upealla tavallaan Suomen historian kaunokirjallisessa muodossaan nykypäivän ihmisten luettavaksi.
-Andre Brink. Arvostan siviilirohkeutta niin kirjailijoissa kuin "tavallisissakin" kansalaisissa. Pidän myös paljon historiallisista romaaneista, joita mm. löytyy Brinkiltä.
-Kurt Vonnegut. Vonnegutin kyynisyys ja ironia käy välillä rasittavaksi, mutta hänen absurdit juttunsa ovat silti niin hauskoja ja tarkkanäköisiä, että kuuluvat suosikkeihini. Vieläpä V:n läsnäolo Dresdenin pommituksissa lisää uskottavuutta ainakin minun silmissäni.
-Mika Waltari. Suomalaisia oon lukenu vähempi, mutta otetaan yksi mukaan. Kertojana Waltari on suomisarjan paras.
hataraa vastata äkkiseltään, koska vastaamisen jälkeen muistaa todennäköisesti jotakin muuta, siis parempia vastauksia:
-aino kallas: sudenmorsian ->pidän kielestä, tarinasta, jopa teoksen ulkoasusta ja mikä parasta saan vahvoja visuaalisia kokemuksia kertomuksen pohjalta
-pentti saarikoski ->pidän kielestä, en vaihtaisi yhdestäkään lukemastani runosta, hänen suomennoksistaan tms.sanaakaan.
-charles bukowski ->muutti käsitykseni modernista kirjallisuudesta, aina hyvä lukukokemus
en tiedä osasinko lainkaan selittää, mutta he kaikki vaikuttavat niin vahvasti mielen sopukoihin, että on vaikea kertoa. eikä lempikirjailijoita/kirjoja haluaisi liikaa analysoida, se vie pohjan mielikuvitukseltani.
että esim.pentin päiväkirjojen ja runojen perusteella olen löytänyt monia muita merkittäviä taiteilijoita/kirjailijoita ja bukowskin kautta john fanten. kulttuurien vaikutus sekoittuu ja omista kokemuksista kerrotaan, silloin voi itse poimia tekstistä muita vaikuttajia ja tutustua niihin itsekkin...
Mitään järjestystä en näille osaa laittaa, joten olkoon ilman.
Ernest Hemingway: Mestari tulkitsemaan miehen sisäistä maailmaa. Myös iskevän, vähäeleisen kielenkäytön mestari, sanoo usein yhdellä sanalla enemmän kuin peruskirjailija koko urallaan. Myös kirjailija joka sai minut rakastumaan Afrikkaan, vaikken ole siellä koskaan käynyt.
Honore de Balzac: Tällä hetkellä ehkä suosikkiranskalaiseni, joskin se vaihtelee tasaisin väliajoin Proustin, Flaubertin, Baudelairen ja muiden vastaavien välillä. Balzac tekee minulle sen minkä kai fantasia, scifi, ja muut hömppäkirjailijat muille, kuljettaa sellaisiin maailmoihin joita ei ole olemassa ja joissa haluisin elää.
Jane Austen: Naisten ja lemmenasioiden kuvaajana omaa luokkaansa. Perustan naiskuvani täysin Jane Austeniin ja Cosmoolitaniin, enkä usko kun todellisuus yrittää väittää minun olevan väärässä.
Herman Hesse. Nuoruuteni hippiaikojen rakastetuin kirjailija. Mietiskelijä, idänkävijä, rauhan mies. Kirjoista etenkin Arosusi järisytti perustuksiani.
John Steinbeck. Myös nuoruusaikojeni rakkaus. Pienten ja köyhien ihmisten puolesta julistaja, kunnon kommunisti. Maailmankirjallisuuden ehkä paras novelli, Helmi.
Pentti Linkola, Toisinajattelijan päiväkirja. Vaikuttava ja kahtiajakava teos aikanaan. Valitettavasti vain mies itse on ihan perseestä nykyisin. Eikä ole edes kunnon kirjailija. Mutta tämä yksi teos oli sangen vaikuttava.
György Konrád
Péter Esterházy
Isaac Singer
kaikkia yhdistää itäinen Keski-Eurooppa, joka on kirjallisuuden ja kulttuurin aarreaitta
1. Albert Camus, Sivullinen. Selkeä, täsmällinen, älykäs ja paha kirja, todella hurja. Kertojan ääni on viileä, kylmä, mutta lukijan päässä kuohuu ja roihuaa.
2. Eeva-Liisa Manner: Runoja 1956-1977. Suomen synkin ja filosofisin runoilija, jolla on maailman kaunein lause. Sanat tuoksuvat ruusulle ja johdattavat kirjan muotoiselle haudalle.
3. Christer Kihlman: kaikki romaanit, varsinkin Kallis prinssi ja Gerdt Bladhin tuho. Sikamaisia romaaneja, syövät mitä tahansa, urheilevat älyllisen ja taiteellisen fiaskon rajamailla, mutta pelastuvat silti kuiville ankaralla totuuspaatoksellaan ja ehdottomalla omintakeisuudellaan. Kukaan muu ei olisi voinut niitä kirjoittaa kuin CK itse.
Pitkän pohdinnan jälkeen päädyin näihin henkilöihin:
Väinö Linna
Lienee perusteluittakin selvä, mutta hänen teoksensa sisältävät hyvin perinteistä realistista kerrontaa ja oivaa historiallista kuvausta. Tuntematon sotilas oli monin tavoin säväyttävä lukukokemus 14-vuotiaan elämässä.
Fjodor Dostojevski
Suosikkini venäläisistä kirjailijoista. Teokset sisältävät loistavia kuvauksia ihmisen sisäisestä kamppailusta ja hyvä vs. paha on ollut aina sellainen teema, josta pidän.
Raija Siekkinen
Novellin nero. Hänen tekstinsä ovat tehneet kenties suurimman vaikutuksen tunnelmien ja teemojen takia. Metallin maku on se teos, joka muutti käsitykseni monesta asiasta. Olen usein miettinyt, miten loistavasti hän osasi kuvata niitä pieniä hetkiä, joiden aikana maailma tulee kädelle, jotta sitä voi heilauttaa. Eli aikaa, jolloin kaikki muuttuu.
T.S.Eliot
Soren Kierkegaard
Fjodor Dostojevski