Onko kommentteja kantoliinoista?Mikä merkki hyväksi havaittu, mitä tulee huomioida ostaessa ym. Netissä näkyi olevan myös teko-ohjeita, oletteko kokeilleet mikä on toimiva malli?
kantoliina
kantava
4407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on käytössä kudottu didymos-liina, ollut ihan ykkönen ja olen kyllä sitä mieltä, että kannatti satsata laatuun. ihan pienenä kannoin poikaa kehtosidonnassa sekä kietaisuristisidonnassa ja nyt myöhemmin olen huomannut hyviksi kantotavoiksi myös selkäreppu -ja lonkkasidonnan. ja myöhemmin liina käy lasten leikeissä esim.riippumattona, painorajoitus kun on 70kg, joten kestää kyllä lapsen ja miksei aikuisenkin :)
Meillä on joustava trikooliina (merkkiä en tiedä - mut niitä on monenmerkkisiä), siis sellainen suora pitkä. Kehuttiin aloittelijalle sopivaksi ja niin on sopinutkin. Käytin ihan pariviikkoiselle jo (kehtosidonnat) ja nyt menee puolivuotias samassa liinassa pystyasennossa. Helppo sitoa, kun joustaa (ts. ei voi ilmeisesti mennä niin helposti liian kireäksi).
Trikooliinojen käyttöikä ei tietääkseni oo yhtä pitkä ku joustamattomien, mutta kun tuo meidän puolivuotias jo nyt painaa aika lailla, voi olla, et muutenkin liinailu jää ennen taaperoikää... vaikka liinailu onkin tosi kivaa!
Oletko tilaamassa kantoliinan netistä vai oletko jo tilannut? Meillä oli itsetehty.
en ole vielä hommannut mistään, kun olen miettinyt tekisikö itse kun tuskin tuo kovin kummoinen on tehdäkään. Tahtoisin vain kommentteja kannattaako, onko turvallinen yms.Mistä otit ohjeet ja oletko ollut tyytyväinen?