Elikäs minulla olisi nyt edessäni tällainen tilanne:
Olen ottamassa kissa (maatiainen) joka on jo varattu minulle. Nyt on sellainen tilanne, että "kasvattaja" ilmoitti että emokissa ei ole mielellään enää missään tekemisissä pentujen kanssa ja muut pennut haetaan ennen "oikeaa" luovutusikää, siinä 10 viikon ikäisinä, joten pitäisikö minunkin ottaa pentu silloin, koskasille ei jää ketään kaveria sinne kun emokaan ei välitä siitä.
Mitä mieltä olette?
Olen ottamassa kissa (maatiainen) joka on jo varattu minulle. Nyt on sellainen tilanne, että "kasvattaja" ilmoitti että emokissa ei ole mielellään enää missään tekemisissä pentujen kanssa ja muut pennut haetaan ennen "oikeaa" luovutusikää, siinä 10 viikon ikäisinä, joten pitäisikö minunkin ottaa pentu silloin, koskasille ei jää ketään kaveria sinne kun emokaan ei välitä siitä.
Mitä mieltä olette?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä 10-viikkoinen pentu pärjää jo uudessa kodissa, vaikka suositeltava luovutusikä onkin 12 viikkoa. Varsinkin jos emä on tehnyt selväksi, että nyt ei enää äidin helmoissa heiluta, mitä uutta opittavaa pennulla siinä vaiheessa on, ja pentukin on varmasti valmis uuteen haasteeseen.
Minulla oli sama tilanne tuon kissan pennun kanssa. Otin sen jo pari viikkoa sitten kun emo ei enää hyväksynyt. On nyt vasta tuon suositellun 12-viikkoa. Hyvin on pärjännyt. Kuitenkin oli vieroitettu emosta jo täysin kun ei emo tissillekään päästänyt enää mielellään. Toki tuo oppii nyt noita kissamaisia tapojaan toiselta kisultani.
Otimme vanhimman kisumme sen ollessa 10 viikon ikäinen vauva. Ongelmia ei ole syntynyt, joten mielestäni voit kisun turvallisin mielin ottaa.. :) siskoni tosin otti kisunsa sen ollessa 7-8 viikkoa, estelyistäni huolimatta. Nyt siskoseni on tajunnut kuinka hölmö hän oli. Kisulla on pahoja vaikeuksia elämässään. Se vieroitettiin aivan liian aikaisin. En kyllä mene vannomaan tuota ikää, mutta liian nuori vauva se kisu kuitenkin oli..
tsemppiä uuden kisun omistajalle!!
Eihän siinä mitään jos se osaa syödä.Se taas on ongelma jos se ei osaa syödä.Silloin se pitää syöttää tuttipullolla.Itselläni on 2 aikuista ja 2 pentua.Mutta minun äitini antaa ne hyville omistajille.Äiti hakee meidän lähistöllä olevasta maatilasta maatiaskissoja jotka joutuvat aina köörmeiden suuhun kun omistaja antaa ne.Hän luottaa meihin joten hän antaa kissat meille ja me annamme ne hyville omistajille.Meillä on n.6 viikkonen kissanpentu joka ei osaa syödä.Mutta se piti antaa nyt koska se saatiin kerta kiinni.1 puuttuu.Koittakaa katsoa osaako se syödä.Jos ei niin SYÖTTÄMÄÄN MARS!!
Uskon että se on ok. Piti vaan kertoa että teki kyllä pahaa kun näin kaupan seinällä ilmoituksen, että annetaan 8vk vanhoja kissanpentuja! :( SE on minusta liian aikaisin.....
Osaa syödä. Juttelin eläinlääkärin kanssa ja hän sanoi että on ok ottaa tuossa tilanteessa.