AP-navigaattori

Onko AP-navigaattorilla enää mitään virkaa vai maalaanko vihreäksi ja vien metsään? Onkjo elektroniikassa mitään minkä voisi hyödyntää/ päivittää? Entä antenni-kelpaako se mihinkään? Kertokaa mutta älkää viisastelko.
61421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vie ihmeessä metsään.ei ole mitään virkaa.

Äänestä
  • Mikäli olen oikein ymmärtänyt, saa nykyisin elektroniikkalaitteet viedä ilmaiseksi keräyspisteeseen eikä niitä enää tarvitse viedä muutaman euron säästön takia metsään eikä pudottaa mereen.

    Varsinkin valkoinen sähköhella keskellä metsää on vaikuttava näky. Ihmetyttää vaan kuka on joskus viitsinyt raahata sen sinne.

    Äänestä

Minulla on AP ja se toimii ihan hyvin.

Äänestä
  • Sinulla on niitä Phipsin (Magnavoxin) GPS-vehkeitä. Mutta alkuperäinen AP Navigator toimi DECCA-radiomajakkaketjuihin tukeutuen. Ja kyllähän vastaanotin toimisi vieläkin, mutta kun lähettimet tässä lähivesillämme ajettiin alas vuosituhannen vaihteessa. Saattaisipa jossain päin maailmaa olla vielä toimivia lähettimiäkin, enpä tiedä.

    Äänestä

  • mistä kysymys kirjoitti:

    Sinulla on niitä Phipsin (Magnavoxin) GPS-vehkeitä. Mutta alkuperäinen AP Navigator toimi DECCA-radiomajakkaketjuihin tukeutuen. Ja kyllähän vastaanotin toimisi vieläkin, mutta kun lähettimet tässä lähivesillämme ajettiin alas vuosituhannen vaihteessa. Saattaisipa jossain päin maailmaa olla vielä toimivia lähettimiäkin, enpä tiedä.

    Juu, kyllä viimeisetkin Decca-ketjut lopetettiin vuonna 2001. Nuoruuden töistä voi enää lukea vain historiakirjojen lehdiltä.

    Äänestä

  • ajat sitten kirjoitti:

    Juu, kyllä viimeisetkin Decca-ketjut lopetettiin vuonna 2001. Nuoruuden töistä voi enää lukea vain historiakirjojen lehdiltä.

    Kyllä elektroniika toimii erittäin hyvin esim desimaalin tarkkana volttimittarina,polttoaineen kulutusmittarina,herätyskellona,kalenterina etc,kylläkin vähän isokokoinen,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huce kirjoitti:

Onko AP-navigaattorilla enää mitään virkaa vai maalaanko vihreäksi ja vien metsään? Onkjo elektroniikassa mitään minkä voisi hyödyntää/ päivittää? Entä antenni-kelpaako se mihinkään? Kertokaa mutta älkää viisastelko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu