paljonko on

Mielenkiinnosta kyselen, millaisia maili määriä veneillänne seilataan kesän kuluessa. Miten mailien suhde moottorilla ajo tuntien ja kokonais mailien suhteen kehittyy.
Itsellä maileja tältäkesältä n.1000 ja koneajotunteja 70h. Onneksi vielä on kesää jäljellä ja muutama mukava reissukin tiedossa.
214309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei tätä kehtaisi tähän laittaa, mutta

270 mailia / 7 h koneella
tuosta 65 mailia kilpailua

Äänestä

650 mailia ja n. 60 koneajotuntia. Eli maileista noin puolet koneella. Tästä moottorivenemiehet tietysti riemastuvat, mutta siittä vaan ;-)

Äänestä

Maileja tähän mennessä 860,
konetunteja 70
(vesillä noin 65 päivänä,
päivämatkat 2-45 mailia).
Viikonloppuna lisää...

Äänestä

Maileja 2300 ja koneen tunnit 300

Äänestä

n. 600 mailia omalla veneellä, josta koneella ehkä 50 mailia. Kokonaisuudessaan kone lienee ollut käynnissä n. 20 tuntia. Ei ole käyntituntimittaria eikä lokia, joten edelläolevat arvioita (GPS trackit bensan kulutus).

Vesillä oltu ainakin 35:nä päivänä omalla veneellä 4 päivänä muilla köliveineillä muutamana päivänä jollalla/purjelaudalla muutamana päivänä moottoriveneellä.

Äänestä

Meillä on kimppavene, joten se on ollut aika aktiivisesti liikkeellä toukokuun lopulta, kun saatiin paatti veteen. Maileja tullut tähän mennessä reilut 1600 ja konetunteja noin 200.

Äänestä
  • silloin olisit mennyt 6 mailin vauhtia 1200 mailia koneella. aika lenkki koneella. 400 litraa löpöä,jos on tuommoinen 20 heppainen (tai karvan alle). jos olet 60 päivää veneillyt,olet joka päivä mennyt 20 mailia koneella 26 mailia purjeilla eli keskimääräinen matka on ollut 47 mailia päivittäin kesäkuun alusta heinäkuun loppuun.onnittelen.

    Äänestä

4½ kauden aikana maileja 8000. Kone käynyt 950 t. Tehty joka kesä pitkiä matkoja Ruotsiin, Viroon, Latviaan, Saksaan, Tanskaan ja Hollantiin. Pakko on koneellakin ajaa jos tuulta ei ole tai kun tuuli on heikkoa. Muuten matka ei edisty ja määränpääksi asetetut kohteet jäisivät loma-ajan puitteissa saavuttamatta. "Normaali" päivämatka on ollut n. 50 mailia.

Äänestä

Maileja on tullut 980 joista 730 mailia 29 Päivää kestäneellä kesäloma
reisulla. Konekin on käynnyt 85 tuntia mutta vain noin puolet on ajoa ja loput on akkujen latausta. Monesti luonnonsatamasta lähtiessä käyttöakut on melkein tyhjät ja kun purjeet nostetaan niin moottori jää pitkäksi toviksi viellä latamaan akkuja.

Äänestä

Enpä ole noita maileja mitannut, mutta ostin 20 l bensiiniä toukokuussa ja siitä on 5 l vielä jäljellä, moottorilla vain laituriin ja takaisin ellei purjeella pääse. Purjehtinut kuukauden kesäloman ja yhtä viikonloppua lukematta kaikkina muina tähän asti. Pisin matka Turku - Hanko - Pori - Turku

Äänestä

Viisiviikkoisen loman aikana GPS-lokiin kertyi hiukka vaille 1500 mailia, koneella ajeltiin noin 50 tuntia. Viikonloppupurjehduksista on kertynyt siinä 400 mailia. Parista Tallinnan-reissusta tulee yhteensä jo runsaat 200 mailia, joten vähiin on muuten jäänyt. Oikein ihmetyttää...

Äänestä
  • Kesälomalla siis keskimäärin 43 mailia päivässä, ja kai siinä tuli välillä vähän huonompituulisiakin päiviä, jolloin tota määrää ei saavutettu. Huh huh, mulla oli pisin (1) päivä tota luokkaa.
    No, mulla purjehduspäivän pituus olikin vain 3-6 tuntia...

    Äänestä

  • Tosiukko kirjoitti:

    Kesälomalla siis keskimäärin 43 mailia päivässä, ja kai siinä tuli välillä vähän huonompituulisiakin päiviä, jolloin tota määrää ei saavutettu. Huh huh, mulla oli pisin (1) päivä tota luokkaa.
    No, mulla purjehduspäivän pituus olikin vain 3-6 tuntia...

    Kun kiertää Itämeren, maileja tulee. Aina välillä joutuu olemaan merellä koko vuorokaudenkin, jotta matka etenee. Ei se niin merkillistä ole, itse asiassa aivan hauskaa. Joskus jopa haastavaa, suosittelen.

    Äänestä

Olenpas varmastikin ymmärtänyt koko lajin aivan väärin! Lähden nimittäin vesille kun mieli tekee ja ajellaan vähän minne milloinkin mieleen juolahtaa. Lokia en vilkuile saatika lukemia kirjaisin. Kone käy laiturista ensimmäiselle aukolle ja palatessa kääntäen. Löpöä tankkaan syksyllä ennen nostoa eikä siinä juuri mittaripumppu kulu.
Lokikirjaa täyttelen laiskasti, hyviä tuntemuksia enimmäkseen, joskus jotain muistettavaa. Jos jotain kirjaisin, tunteja kenties? Turhaa sekin, sillä perheen kanssa vietetty aika näkyy ja tuntuu kirjaamattakin.
Barduunat kaivetaan esiin sitten, kun liikkeelle lähdetään poikaporukassa, vähän eri mielellä :)

Äänestä
  • Jos tarkoitat, että säälit meitä jotka ajavat niin paljon koneella ja/ tai merkkaavat tunnit ja mailit pilkun tarkkaan ylös niin elä suotta! Monille asioiden kirjaaminen on hauskaa ja itselle on suurta hupia sitten laskea lokikirjan merkinnöistä kaikenlaisia asioita, keskinopeuksia ym.
    Olen vannoutunut purjeveneihminen, mutta kesälomapurjehduksella on aina jonkinlainen raamisuunnitelma mukava olla ja pelkkien purjeiden varassa sen noudattaminen ei tahdo onnistua. Joten varsinkin ns. pitkällä reissulla tulee konetuntejakin aika paljon. Viikonloppupurjehduksilla sitten yleensä vähemmän.

    Mutta, et sinäkään ole mitään väärin ymmärtänyt, kukin tyylillään!

    Äänestä

Kilpailuissa kerättyjä maileja n. 350, karavaanarinhommissa luultavasti n. 1400 mpk. joista koneella siirtoja luultavasti n. 300 mpk.

Äänestä

Keskiarvo tuntuu olevan lähellä tuhatta aina kun kysellään tilastoja. Edes siihen keskiarvoon en taida tällä kaudella päästä, vaikka jotenkin purjehduksen parissa koko kesä mennytkin. Tällä hetkellä lokiin kertynyt kai n. 850 mpk ja löpöä on palanut tankillinen, eli ainakin 30 h on ajeltu. Ja bensaa kumiveneen moottorissa monta kertaa sen verran, tunteja ehkä sitten yhtä paljon. Venelastin kanssa autolla ajetuista kilometreistä ei taida saada irtopisteitä, joten unohdetaan ne. Päiviä vesillä on kertynyt iloisesti, eikä muulla sitten niin väliäkään.

Äänestä

mieluiten lasken veneessä oleskeltua aikaa (ei toki kotisatamassa ), kuin maileja. Koitan pitää päivämatkat alle 40 mailin / 8 tunnin. Se on perhelliselle sopiva lomapurjehdustahti mielestäni.Laivakoirakin on tyytyväinen silloin. Tänä kesänä yöpymisiä on tullut nyt 52 ja maileja reilut 900 , joten alle tuon oman "normin" hyvinkin. Kausi alkoi vappuna ja päätty Loka-Marraskuun vaihteessa , joten vielä joku yöpyminen tulee. Lomareissu 3 viikkoa tänä kesänä. Löpöä kuluu sen mitä kuluu , lämppäriin ja koneajoon, jota suoritetaan kun huono tuuli tai kiire tai laiskottaa muuten vaan. Konetunteja ehkä 80-100 tähän asti. Nyt syksyllä vedetään "poikien" purjehduksilla barduunat kireelle ja nautitaan eri tavalla survival hengessä. yess !

Äänestä

Gepsiin on lomattomana kesänä kertynyt alle 400 mailia. Bensaa on kulunut ehkä 5-6 litraa.

Äänestä

Miksi purjevene ajaa moottorilla?

Äänestä

Noin 2300 nm kaudessa ja 320 tuntia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paljon kirjoitti:

Mielenkiinnosta kyselen, millaisia maili määriä veneillänne seilataan kesän kuluessa. Miten mailien suhde moottorilla ajo tuntien ja kokonais mailien suhteen kehittyy.
Itsellä maileja tältäkesältä n.1000 ja koneajotunteja 70h. Onneksi vielä on kesää jäljellä ja muutama mukava reissukin tiedossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu