Onko tosiaan näin, että aikuiset ihmiset eivät osaa lukea/etsiä tietoa ongelmiinsa? Jos hyväksymiskirjeessä lukee että ottakaa jäljennökset todistuksista mukaan, niin se tarkoittaa sitä että ottakaa jäljennökset todistuksista mukaan. Ja jos siinä lukee että koulu alkaa 29.8. niin se myös alkaa 29.8. Koulun alettua löytyy kyllä vastaus jokaiseen kysymykseen, kuten noihin poissaolohin jotka ovat täysin koulukohtaisia. Kaikki pitää ilmeisesti rautalangasta vääntää kun selkeällä suomen kielellä kirjoitettu teksti ei mene jakeluun.
Sisälukutaito
5
541
Vastaukset
- opastaja
Sanopa muuta. Ja sitten kun nämä isänmaan toivot eivät ymmärtäneet asioita, kysyvät he vastausta netin keskustelupalstalta, eikä esim. koulunsa opintotoimistosta, josta saisi oikean vastuksen. Ei ole kaikissa AMK:n opiskelijoiksi valituissa korkeakouluainesta.
- amk
opiskelijassa ei ole ainesta korkeakouluopiskelijaksi. Koska amk ei ole korkeakoulu vaan opisto jolla on harhaanjohtava nimi.
- esko2004
amk kirjoitti:
opiskelijassa ei ole ainesta korkeakouluopiskelijaksi. Koska amk ei ole korkeakoulu vaan opisto jolla on harhaanjohtava nimi.
Ei se nyt niinkään ole, mutta aloituspaikkamäärät ovat vaan niin järjettömän suuret, että opiskelemaan pääsee kuka tahansa. Kyllä elinkeinoelämässä on selvä tilaus ammattikorkeakouluille, mutta järjestelmää pitäisi vielä kehittää.
- Sipuli
amk kirjoitti:
opiskelijassa ei ole ainesta korkeakouluopiskelijaksi. Koska amk ei ole korkeakoulu vaan opisto jolla on harhaanjohtava nimi.
Nyt olikin kysymys ihmisten uusavuttomuudesta eikä siitä, mikä on korkeakoulu ja mikä ei. Taitaa puuttua se sisälukutaito joltain muultakin täällä ;)
- Anonyymi
"Ja sitten kun nämä isänmaan toivot eivät ymmärtäneet asioita, kysyvät he vastausta netin keskustelupalstalta".
Sekä miten he tulkitsevat saamansa vastaukset tämänkaltaisilta keskustelupaltoilta jossa sisällöntuottamiseen ei tatvitse edes käyttäjätiliä. Aivan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18211326
- 575392
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 392313
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441745Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381403Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61246Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261219