Joo mul ois tällanen ongelma, kun internetin selaaminen on toivottoman hidasta eli jos kirjotan osotekenttään jonkun sivun osotteen, voin siinä välillä käydä vaikka juomassa vettä tai vessassa tms. ja sillä välin sivu on EHKÄ latautunu... Sama homma silti muidenkin sovellusten (?) kanssa, Word, Outlook jne. aukee kans tosi hitaasti.
Yhteys on DNA Laajakaista Cable 256/128 kbit/s mut kone taitaa olla aika muinaismuisto, Intel Celeron -suoritin 700 MHz, 10 Gt SMART-kiintolevy, 64 Mt PC133-muistia.
Yks ystävä sano, et koneen tehot ei vaikuta mitenkään surffaukseen vaan ainoastaan yhteyden nopeus???
Uus kone on kyl tilauksessa, jossa AMD Athlon A64 3200 -suoritin, 200 Gt SATA-kiintolevy, 1024 MT DDR400 -keskusmuisti, auttasko asiaan?
Älkää ny naurako mua pihalle, oon nimimerkinkin mukaisesti aika urpo näis koneasioissa... :)
Yhteys on DNA Laajakaista Cable 256/128 kbit/s mut kone taitaa olla aika muinaismuisto, Intel Celeron -suoritin 700 MHz, 10 Gt SMART-kiintolevy, 64 Mt PC133-muistia.
Yks ystävä sano, et koneen tehot ei vaikuta mitenkään surffaukseen vaan ainoastaan yhteyden nopeus???
Uus kone on kyl tilauksessa, jossa AMD Athlon A64 3200 -suoritin, 200 Gt SATA-kiintolevy, 1024 MT DDR400 -keskusmuisti, auttasko asiaan?
Älkää ny naurako mua pihalle, oon nimimerkinkin mukaisesti aika urpo näis koneasioissa... :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
tehot kyllä riittää surffaukseen mainiosti. Tuo kuullostaa paremminkin virus hommilta eli koneessa on viruksia / haittaohjelmia. Suosittelisin koneelle kunnon "matokuuria" asiansa osaavissa käsissä. - Onnittelut uuden koneen johdosta.
mul on täs konees dna Nettiturva ja skannaan haittaohjelmat säännöllisen epäsäännöllisesti Ad-Awarella, oisko jotain mitä pitäs tehdä vielä lisäks?
Tuolla 64 MB:n muistilla kone tuskin enää nykyisillä ohjelmilla pyörii.
Siinä on hitautesi syy.
Mutta AD-waret, vaikka niitä kuinka kehutaan on tehottomia. Vaikka ajat koneessa ja annat poistaa löydetyt, löytää seuraava ohjelma saman määrän uusia.
Sinulla pitäisi olla 10 AD-ohjelmaa ja ei silti riitä.
Joo ois vaan pitäny uskoo sitä myyjää, ku se sano sillon 4 vuotta sitten, et mun ei pitäs ostaa tätä konetta, et tää on "toimistokone"??? No yllätys olikin sitten suuri, kun tulin kotiin ja huomasin, että koneessa ei oo ohjelmistopakettia (Office siis), ei sisäistä modeemia (koska mun täyty hommata ulkonen modeemi, kun hankin sen kirotun 56-yhteyden?) ja ääntäkään ei kuulunu mistään... Sillon en vielä tajunnu mitään tosta muistihommasta... Eikä toi kiintolevykään taida olla koolla pilattu... Elä ja opi! :)
Ai, mä luulin, et toi Ad-Aware poistaa kaikki mun haittaohjelmaongelmat! No, kai se ees hiukan auttaa.
Kaverisi on oikeassa, koneen nopeudella ei ole mitään merkitystä netin nopeuteen, esim. mulla on yhtenä koneena vanha pentium2 joka on kellotettu 467mhz, ja nettisivut toimii sillä ihan yhtä kovaa kuin uudella AMD64:llakin.
Nettikaistasi on kyllä surkean hidas, itselläni on Saunalahden 8/1, olisit sinäkin ottanut edes 512/512 kaistan.
Koneiden nopeusero tulee selvästi esiin vasta kun käynnistää jonkun ohjelman.
Ettepä taida muistaa aikaa kun modeemitkaan ei vielä ollut 56k. No ettehän te voi muistaa ku ette ollu syntynytkään. Tuo 256 riittää aivan varmasti normaaliin netinkäyttöön!
Vai en muista modeemeja? Ensimmäinen modeemi mikä mulla oli MSX -koneessa oli 2400, mutta tosiasia on ettei noilla 256 -kaistoilla paljoa muuta tee kuin maksaa laskunsa, jos jotain isompaa latailee jne, niin nopeus on poikaa. Voi riittää sinulle 256, mutta miksi luulet että nopeampiakin on, ja ulkomailla nopeudet on jossain luokassa 50megaa up/download?
Osalle ihmisistä riittää autoistakin 1,3 litraiset, mutta minä haluan turbokoneen, koska hinnat alkaen -mallilta ei voi vaatia mahdottomia.
Joo mul oli ennen 56 ja aattelin, et 256:sta se taivas sitten aukee mut ei sit käynytkään ihan niin...
Kun tosiaan täs konees ei töki pelkkä netti vaan ylipäätään KOKO AJAN saa odottaa, odottaa, odottaa, et jotain tapahtuu...
Sit vähintään joka toinen päivä tää vehje vaan jämähtää ja täytyy käynnistää uudelleen...
Ja toi hirvee rupsutus mitä tuolta keskusyksiköstä kuuluu, ei sekään ihan tervettä oo!?!? Kaveri istu täs ja kysy, et mistä toi hirvee meteli kuuluu, mä, et joo se on toi kone...
En mä mitään ees osaa ladata, no mesen sentään sain imutettua tähän vehkeeseen, et kait se 256 mun tarpeisiin on ihan jees... Ehkä sit jos osais käyttää vaikka DC :aa tai jotain, eiks sieltä jotain saa imutettua?
Mä osaa ees irkata... :)
Joo kitupiikkivaihde tais olla päällä, kun en voinu ottaa tähän sitä 512 mut olihan se sillon 13 egee/kk kalliimpi ku 256... Sekin on paljon rahaa kun on minimituloilla muutenkin... :( Mut ei tää hidas surffailukaan hääviä oo!!!
Lisää muistia, niin kone nopeutuu todella paljon.
Joo katotaas kuin urpo-ämmän käy, kun se uus masiina kannetaan tost ovest sisään... Mut oletan, et JOTAIN tapahtuu, jos muistia tulee 20 kertaa enemmän??? Tai jotain???
Jee, nyt on uus kone käytössä ja kyl se muistijuttu tais olla se avainkysymys, koska nyt toimii netti ja kaikki muukin TOSI nopeesti! :)