JOs opiskelee nuorten ohjaajaksi, voiko näytön antaa vaikka esikouluryhmässä jos porfoliossa on muuten tietoa nuoriin liittyen? Onko pakko olla paikka jossa nuoria.
näytön antamis paikka
voiko olla eri
1268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jännitätkö kenties nuorten kanssa oloa ja heidän ohjaamistaan? Se on ihan ymmärrettävää. Mutta lopulta he ovat todella mukavia ja ihania kunhan tulet heidän kanssaan tutummaksi. Kokemuksen karttuessa jännitys jää pois ja voit olla luontevasti oma itsesi.
Ota asia reilusti puheeksi opettajasi kanssa. Olet oman haasteesi edessä, ei ehkä kannata kiertää sitä. Jos olisi mahdollisuus olla vaikka töissä ensin jossakin paikassa jossa nuoria on, tutustuisit heihin "ammattisi" puitteissa, uudenlaisessa roolissasi. Ei asioita opi pelkällä koulussaistumisella ja koulun pitäisi nimenomaan valmentaa teitä ammattiin, eli toimimaan nuorten parissa. Tsemppiä!