Onko kellään kämmentietokonetta navigaattorina ja kuinka toimii? Mitä ohjelmaa käytätte? Osaako puhua ja osaako suomea? Toimivatko kartat koko Suomen alueella?
Kämmentietokone navigaattorina
Pekka Portti
2310364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
itsellä navicore puhelimessa on kyllä ollut pirun hyvä "pelastanut" monta kertaa muutaman kerran vähän töpännyt eli eihän nuihin uskalla oikeen luottaa 100% puhuu täysin suomea hintaa vajaa 300e. rekkahomissa tosi hyvä!
Ihan kaverin variaatiota olen päässyt tyyppäämään nokian ... ööö joku 6000 sarjan luuri se oli sillä 60 ... käyttiksellä ??? ... ja helvetin selkee ja HYVÄ softa salovaaran ääniopastuksella varustettuna ! Kaikenlisäks navikointi ILMASTA !
Tervehdys
Olen käyttänyt Navicorea Nokian kommari 9300:ssa ja hyvin pelaa... Navicorehan vaatii alustaksi puhelimen, joka käyttää Symbian 60 tai 80 sarjan käyttöjärjestelmää. Nokialta löytyy useita malleja ja muistaakseni Siemekseltäkin ainakin yksi malli, joihin Navicore sopii. Itse ajelen pelkällä ääniopastuksella, haluan keskittyä liikenteeseen. Jos Salovaaran ääneen kyllästyy, valittavana on muitakin ääniä.
Suosittelen.
Ohjelmana Genimapin Alturion.Alkuvaikeuksien jälkeen pelittänyt ihan hyvin.Suomea puhuu ja koko suomi näkyy kun latasin sen sd-kortille.Kämmenmikron oma muisti ei riittänyt kuin todella pienelle alueelle.Huvittavia ajo-ohjeita tulee silloin tällöin, mutta kyllä se aina perille vie.Vaikka mutkan kautta...
toimimaan, alkaa olla melkoinen määrä uudistettuja kiertoliittymiä ja muokattuja risteyksiä joita ei kartalla ole.
Melkoisesti oli myös minulla alkuvaikeuksia saada ohjelmisto toimimaan, tämä HP ipaq 2110 tilttailee jatkuvasti mutta kunhan malttaa erittäin rauhallisesti ja odotellen käynnistellä tuon karttasovelluksen ja bluetootin alkaa se sittenkin toimia, ilmeisesti vähäsen liian tehoton kone tuolle karttaohjelmalle.
Muuten aika luotettavasti perille opastaa tosin maaseudulla ei aina sitä nopeinta reittiä, opastaa metsäautoteitä pitkin usein, kesällä menettelee mutta talvella noista on 90% auraamattomia.
Tuohon ipaq:iin on päivitys biossiin, jotenkin vakaammin alkoi toimia, http://h18007.www1.hp.com/support/files/HandheldiPAQ/us/locate/1120_6140.html
Turha kapine suomen teillä!
jos ammattilainen tuntee kaikki suomen tiet ja risteykset niin hyvä navicoressa on kuitenkin myös pohjoismaat, ohjeet pelaa sielläkin suomen kielellä
Ohjelma toimii ihan hyvin Nokian puhelimessa.
Silloin tällöin ei osaa kiellettyjä ajosuuntia ja uusimpia muutoksia, mutta niin ei varmaankaan kalliimmat navigaattoritkaan. Ohjelma tyhjentää puhelimen akkua aika nopeasti ja GPS:n akkukaan ei kestä päivää pidempään (eli täytyy muistaa ladata tai pitää laturin päässä kiinni).
Lisäksi kannattaa miettiä etukäteen GPS:n ja puhelimen paikat.
Olen kyllä löytänyt joka tapauksessa perille, mutta usein reittisuunnitelma tulee katsottua paperilta pidemmillä matkoilla.
Itse juuri katsoin tom tom -laitetta autonavikointiin. Vaikuttaisi parhaalta hinta-laatu suhteeltaan.
TomTomiin verrattuna Navicore (tai esim. Wayfinder ja Tracker) ovat aitoja mobiililaitteita, voit ottaa laitteen ( GPS vastaanottimen) mukaasi autosta poistuessasi, tai vaikka pyöräretkelle... TomTom_lla tämä ei onnistu!
tomtom:ssa on akku ja on pieni kooltaan, tarjoaa reitin valinnan myös pyörällä ja kävellen joten eikös tuon mukaan voi ottaa muuallekin?
oikaisusta, tämä olikin minulle uutta tietoa!
Pohjoismaat länsieurooppa , suomenkielinen , MP3-soitin, 512Mbit muistikortti, 2-vuoden takuu...
http://www.one-pro.fi/tuotteet/navigointilaitteet/navigon_software.html
puhelimissa. Ja niitähä on paljon.
Yes, mulla on Fujitsu Siemensin PocketLOOX ja hommasin siihen TomTomin bluetooth-gps -navin. Hyvin on toiminut, opastus puhuu suomea ja kotomaan lisäksi karttapaketissa on myös Skandinavia. Ei yhtään hullumpi paketti, löysin samaan hankintaan tupakansytkälaturin ja kiinnitystelineen pocket pc:lle.
Suomen osalta kartalle luvataan 99%:n peitto.
Näkyykö kartastossa metsätietkin?
Näkyykö kartastossa metsätietkin?
Kuinka pienet tiet näkyy? 4-numeroiset?
Ei siinä kaikkia kinttupolkuja näy, mutta toistaiseksi olen laitteella pärjännyt sen mitä olen tarvinnut. Kartta kattaa viralliset numeroidut tiet ja aika paljon kuitenkin pikkusälää, yksityisteitä, pikkuteitä jne. Eiköhän tuo 99% kattavuus anna aika hyvin viitettä tarkkuudesta.
kuullostaa hyvältä.
pitänee käydä tekstaamassa jossakin.
kuinka paljon laitteessa on tietoa eri paikoista, bensa-asemista, hotelleista tms.?
myös metsäautotiet ja se myös käyttää niitä opastaessaan vähän turhankin usein.
Onko kellään kokemusta HP iPAQ rz1710 Navigatorista? Kuinka hyvin toimii
ja onko toi ViaMichelinin kartta aineisto miten hyvä ja ajantasalla oleva??
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/fi/fi/ho/WF05a/22095-22097-22097-22097-298007-12224958.html
suomea. Tuossa on linkki erään myyjän sivuilla oleviin tietoihin http://www1.smartit.fi/scripts/DBMNet.dll?Sivu?SID=888# klikkaa sieltä navibox.
Tietääkö kukaa mistä saisi RZ1710 Tietokone kaapeli esim FA122A tai FA260B suomesta