Eli kyse on -94 1.1 55s puntosta. Kun lähtee liikkeelle ja kiihyttää vaihtaa samalla vaihdetta kuuluu hirveä "rolina-kahina", tuntuu että ääni tulisi pohjasta, että hinkkaako siellä jokin, mutta toiset saattaa arvella että kytkimessä vika, mutta kytkin pitäisi olla vasta uusittu. Osaatteko yhtään sanoa mistä muusta ääni voisi kuulua kuin kytkimestä??
Fiat punto "rolisee"
miksi?
61112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ymmärrettävämpää suomenkieltä ja parempaa kuvailua ongelmastasi (auton. Meikä ei ainakaan esityksestä saanut selkoa. Menikö se niin, että kun kiihdytät samalla vaihteella kuuluu "rolinaa"? Jos taas tarkoitat, että vaihtaessa kuuluu "rolinaa" muistitko painaa kytkintä?
Kuuluu myös tyhjäkäynnillä sellainen rolina ja kun kytkimen painaa pohjaan, rolina loppuu, mut kun kytkimen nostaa niin taas alkaa ja kun painaa kaasua niin ääni vaan kovenee. Onkohan edessä vaihe remontti ja paljon korjaus tulee yleensäkin suunnilleen maksamaan kotona/korjaamolla??
Painelaakeri on varmaan lopussa. Kyllä se siellä jonkun aikaa saattaa vielä kestää. Korjaamolle saat viedä, vaihdelaatikko on melko työläs irroitettava. Vaihda samalla koko kytkin paineasetelmineen.
Sori tuli vähä huonosti luettua, eli kytkin on siis uusittu. Painelaakeri voi olla väärin asennettu.
kytkin on uusittu vuosisitten, eli eihän kytkimen pitäisi olla vielä lopussa. mutta jos painelaakeri on mennyt niin eikö äänen pitäisi kuulua myös silloin kun kytkin on pohjassa?
käytettiin delta-autossa ja sanoivat viaksi vaihelaatikko, missä hinnoissa tollaset vaihelaatikot puntoihin maksaa käytettynä ja uutena?