WEP-salaus ei toimi

WLAN yhteyttä ei saa toimimaan wep salauksen kanssa. Ilman salausta homma toimii. Missä vika? Avaimet pitäisivät olla oikeat.

Modeemina Homeline HLA-WR3000.

Kaikki on konffattu kuten pitääkin. Luulisin.

Zyxel Prestige 660 langattomalla ADSL modeemilla homma toimii täysin 128 bittisellä salauksella.
55903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

että asennus on helppo,,,älä välitä mäkään en saa asennettua Homelinen PCMCIA korttiin WEP-päivitystä,,,on se niin vaikea,,,ohjeet sain kyllä maahantuojalta, mutta en osaa,,,saa..na:((


Asennus
Helppo asennus, laitteessa on automaattinen yhteysasetusten tunnistus ADSL-liittymiin.
Käyttöönottoa varten kytket modeemin puhelin- ja sähköpistorasiaan sekä tietokoneen
modeemiin Ethernet-kaapelilla. Käyttöohjeen avulla teet helposti tarvittavat muutokset
asetuksiin, kuten langattoman lähiverkon (WLAN) suojauksen käyttöönoton. Asetusten
muutoksiin suosittelemme käytettäväksi Ethernet-liitäntä

Äänestä
  • Kyllä olin myös yhtedessä Daimleriin (Homelinen suomenmyyjä) ja ohjeet sain, mutta ei toimi siltikään.

    Äänestä

Tuota noin! Kyseinen laite minullakin..eli HLA WR3000. Aluks tein salaukset ja boottauksen jälkeen langattomat verkot katos...faaakkk! Aamulla sitten heräsin kyrsiintyneenä valmiina viskomaan sen boksin seinään...mut sit kuitenki laitoin koneen päälle ni tadaa, siellä se verkko oli ja salaukset pelitti ihan oikein. Eli, jos oot niiden pikaohjeiden mukaan confannu sen boksin ni pitäs toimii...tota en tajunnu et miks se oli seonnu illalla. Jotain kikkailuu sit voi olla sen sovittimen kanssa mikä sulla koneessas on..eli siel vikana homelinen wlan valikossa oli shared key..sekin pitää sit olla valittuna siel sovittimessa.

Äänestä
  • se sekos.
    Niin kävi mullakin, mutta ilmeisesti wlanissa, tai jossain, on sellainen toiminto tai systeemi, että jos verkot katoaa, niin systeemi/toiminto käy ne jostain, ehkä palvelimelta tai jostain, hakemassa ne takaisin, kun ne salaukset kerran oli jo koneeseen koodattu. Mulla se vaan tuli niin, että mulla oli kone päällä, ja ihmettelin asiaa siinä itsekseni, niin hetken kuluttua ne olikin tulleet takaisin...ihme juttu toi vaan oli...:)

    Äänestä

Itsellä saman laitteen kans myös oli tuo salaus ongelma mut vika oli se et en syöttänyt salausavainta laitteeseen hexadesimaaleina vaan asciina. Ku syötti salausavaimen oikeassa muodossa niin johan pelaa ku junan vessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


WLANMIES kirjoitti:

WLAN yhteyttä ei saa toimimaan wep salauksen kanssa. Ilman salausta homma toimii. Missä vika? Avaimet pitäisivät olla oikeat.

Modeemina Homeline HLA-WR3000.

Kaikki on konffattu kuten pitääkin. Luulisin.

Zyxel Prestige 660 langattomalla ADSL modeemilla homma toimii täysin 128 bittisellä salauksella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu