mistähän johtuu, että meidän miekkalehdet menevät ensin verkkomaisiksi ja lopulta ihan ruskeiksi?
olemme laittaneet n. puoli vuotta sitten pohjaan kasviravinnetta ja lisäämme n. joka toisessa vedenvaihdossa florenaa veteen.
muut kasvit voivat kyllä ihan hyvin ja nämä miekkalehdetkin ovat pärjänneet mainiosti pari vuotta, mutta kohta ei ole enää montaa miekkalehteä jäljellä. :/
verkkomainen miekkalehti
4
301
Vastaukset
- :o)
Onko kalastossa plekoa, partamonnia kenties? Ongelma voi olla myös ravinteissa (lannoite kasvin juurille ja veden sekaan), valossa tai hiilidioksidin puutteessa... Tuleeko miekkakasviin uusia lehtiä? Onko juuret kunnossa? Tai onko kasvia siirrelty?
Nitraatti; onko sitä liikaa tai liian vähän?- piimä
meillä on pleko ja partiksia, mutten usko että syy olisi niissä ainakaan. pari vuotta kuitenkin kasvi voi vallan hyvin partiksien ym kanssa.
myöskin valaistus ja ravinteet ovat olleet koko ajan samat. hiilidioksidista en kyllä osaa sanoa mitään..
kasvia ei ole myöskään siirrelty ja kyllä se pukkaa uusia lehtiäkin. juurista en sit tiedä, uskoisin niiden olevan ok. tämä verkkomaisuus esiintyy kuitenkin vain miekkakasveissa. muut kasvit voivat hyvin. :)
nitraattikin on hallinnassa. ei sitä ainakaan liikaa ole. voiko sitä sitten olla liian vähän?? - rautapitoista
piimä kirjoitti:
meillä on pleko ja partiksia, mutten usko että syy olisi niissä ainakaan. pari vuotta kuitenkin kasvi voi vallan hyvin partiksien ym kanssa.
myöskin valaistus ja ravinteet ovat olleet koko ajan samat. hiilidioksidista en kyllä osaa sanoa mitään..
kasvia ei ole myöskään siirrelty ja kyllä se pukkaa uusia lehtiäkin. juurista en sit tiedä, uskoisin niiden olevan ok. tämä verkkomaisuus esiintyy kuitenkin vain miekkakasveissa. muut kasvit voivat hyvin. :)
nitraattikin on hallinnassa. ei sitä ainakaan liikaa ole. voiko sitä sitten olla liian vähän??pohjalannoitetta riittävästi. Miekkakasvit kun nopeekasvuisina kuluttavat ne lannoitteet tosi nopeesti. Kokeileppa.
- piimä
rautapitoista kirjoitti:
pohjalannoitetta riittävästi. Miekkakasvit kun nopeekasvuisina kuluttavat ne lannoitteet tosi nopeesti. Kokeileppa.
täytyypä sitten varmaan lykätä taas juurille pohjaravinnetta, niin jospa kasvi siitä tokenisi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068