Voiko jo intin käytyään sanoutua irti armeijan palveluksesta?
Armeijasta eroaminen
9
1399
Vastaukset
Tarkoitatko nyt sitä ettet mahdollisesti halua osallistua kertausharjoituksiin vai mitä?
Jos et halua mennä kertausharjoituksiin niin siinä tapauksessa voit tietenkin halutessasi kieltäytyä niistä kun ilmoitat olevasi reservin kieltäytyjä. Jossain tapauksissa pystyt varmaan hankkimaan kokonaan vapautuksen kertausharjoituksista jos niin haluat.
Täytät jonkun hakemuksen ja voit suorittaa kertausharjoitusten sijasta jotain muuta hommaa Lapinjärven sivarikeskuksessa. Katso aseistakieltäytyjäliiton sivuilta tietoa reservin kieltäytymisestä, sieltä löydät varmasti etsimäsi.
www.aseistakieltaytyjaliitto.fi- res. änkyrä
Reservin kieltäytyminen on helppo muodollisuus. Lomakkeen täyttäminen ja sotilaspassin lähettäminen uudelleenleimattavaksi.
Kannattaa kieltäytyä vasta kun ensimmäinen kutsu kertausharjoituksiin tulee, sillä voihan olla ettei sitä tule koskaan. Jos kieltäydyt ilman kertauskutsua, kutsu täydennyskoulutukseen tulee että pätkähtää. Saahan sieltäkin päivärahat, palkan, ruuan, matkaliput ja majoituksen mutta onpahan joutava viikko. Valtiolla riittää rahaa...?? - jasper
res. änkyrä kirjoitti:
Reservin kieltäytyminen on helppo muodollisuus. Lomakkeen täyttäminen ja sotilaspassin lähettäminen uudelleenleimattavaksi.
Kannattaa kieltäytyä vasta kun ensimmäinen kutsu kertausharjoituksiin tulee, sillä voihan olla ettei sitä tule koskaan. Jos kieltäydyt ilman kertauskutsua, kutsu täydennyskoulutukseen tulee että pätkähtää. Saahan sieltäkin päivärahat, palkan, ruuan, matkaliput ja majoituksen mutta onpahan joutava viikko. Valtiolla riittää rahaa...??täydennyskoulutukseen ilman kertauskutsua ollessani työttömänä. mikäs siinä, kyllä se rahallisesti työkkärin päivärahan voitti...kun kerran valtiolla on ylimääräistä rahaa, täytyihän se pois hakea :-)
- rahaakaivoon
res. änkyrä kirjoitti:
Reservin kieltäytyminen on helppo muodollisuus. Lomakkeen täyttäminen ja sotilaspassin lähettäminen uudelleenleimattavaksi.
Kannattaa kieltäytyä vasta kun ensimmäinen kutsu kertausharjoituksiin tulee, sillä voihan olla ettei sitä tule koskaan. Jos kieltäydyt ilman kertauskutsua, kutsu täydennyskoulutukseen tulee että pätkähtää. Saahan sieltäkin päivärahat, palkan, ruuan, matkaliput ja majoituksen mutta onpahan joutava viikko. Valtiolla riittää rahaa...??Ei tarvii lähettää sotilaspassia. Sotilasarvokin säilyy, itse yritin mitätöidä sen mutta ei onnistunut. Eli olen nyt nostoväessä kun kieltäydyin reservin kertauksista. Ei joudu koskaan enää kertaamaan. Hyvä näin, ihan turhaa touhua. En voi käsittää, miten yhteiskunnan varoja laitetaan tuolaiseen hömpötykseen.
- ltn
rahaakaivoon kirjoitti:
Ei tarvii lähettää sotilaspassia. Sotilasarvokin säilyy, itse yritin mitätöidä sen mutta ei onnistunut. Eli olen nyt nostoväessä kun kieltäydyin reservin kertauksista. Ei joudu koskaan enää kertaamaan. Hyvä näin, ihan turhaa touhua. En voi käsittää, miten yhteiskunnan varoja laitetaan tuolaiseen hömpötykseen.
Mukava kuulla käytännön kokemus. Itse olen reservin luutnantti ja aika kypsynyt kertausharjoituksiin. Puolitoista viikkoa kertausta (vkl välissä) tulossa ja vapautushakemus vetämässä. Töiden kanssa tuo aika on aika vaikea sovitettava, kun on haipakkaa. Jos hylky tulee, niin nostoväkihakemus lähtee samantein.
- äiti Kempeleestä
Älä maksa veroja. Ilmoita verotoimistolle, että olet reservin kielräytyjä tai aito sivari. Et joudu maksamaan veroja!
- Huoraaturpaan667
Pidä sinä siivelläeläjähuora turpasi kiinni kun miehet keskustelee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899