Viime kossutesti kesti n. viikon, ja toipuminen vanhempien kolleegojen kokemuksien mukaisesti kesti saman verran. Elo on mennyt jotensakin käänteiseksi, kun toipumisen merkkinä pitää riekkua pystyssä n. 4 tunnin koisaamisen jälkeen, ja sitten taas uusiksi. Edellinen kolmen kuukauden vesikuuri ei nyt riitä alkuunkaan, vaan alkaa kuntokävely, ja säiden niin vaatiessa hillitön Tunturin tahkoaminen TV:n ääressä iltaisin, niin johan loppuu pätkäunetkin.
Tästäkin olen tehnyt johtopäätöksen, että minussa asunee äärimmäisyysihminen. Kaikki on totaalista, töitä tai mitä askaretta hyvänsä tehdessä se pitää tehdä aivan presiis vimmalla, laiskottelen totaalisesti, ryyppään ämpärimitalla ja loppuun asti, etenkin nuorempana olin jyrkkä mielipiteissäni, totaalisen pitkävihainen, totaalisen avulias jne..Aina ja kaikessa jossain laidalla tai lähellä sitä. Liekö tuo piirre meitä alan ihmisiä yhdistävä tekijä??
Tässä onkin meikäläiselle pohdittavaa sunnuntaiksi, kun se pohtiminenkin pitää hoitaa totaalisesti.
Vaihteeksi yökyöpelinä.
4
500
Vastaukset
- aahoohoo
Kyllä se ääressä tai laidassa kulkeminen taitaa olla meissä yhteinen tekijä, mutta keskitien voi opetella kaikilla muilla saroilla paitsi alkoholinkäytössä.
Itse olen joskus maalannut tauluja sellaisella vimmalla, että tuloksena oli hermopinne ja käsi ei toiminut ollenkaan, lenkkeilin itseni lääkekuurille enkä ylipäätään aloittanut mitään uutta, ellen ollut varma lopputuloksen "täydellisyydestä". Ei tästä ole pitkäkään aika kun tein työtä samanlaisella raivolla kuin juopottelin.
Olen opetellut huomaamaan nuo äärimmäisyyspiirteet itsessäni ja olemaan lempeä itseäni kohtaan. Minulla varmasti huono itsetunto on osasyynä elämän suorittamiseen mutta tärkein juttu on ensin tunnistaa asia ja pysähtyä miettimään voisiko asian tehdä toisin, maltilla. Keneltä minä haluan hyväksyntää, kenelle haluan todistaa ja mitä?
Itselläni on vielä pitkä matka tallattavana siihen pisteeseen että hyväksyisin itseni juuri sellaisena kuin olen, koska eihän meidän täydy elää elämäämme toisia ihmisiä tyydyttääksemme ja heiltä hyväksyntää hankkiaksemme.
Uskon, että itseltäni menee tuon asian pohtimiseen enemmän kuin yksi sunnuntai - voi mennä koko loppuelämä. - karbidi
perfektionisti, täydellisyyden tavoittelija, kuten minäkin ja aahoohoon kaa tuntuu olevan hiukka samoin.
- Sologdin.
Mielipiteeni on, että vierotusoireet (=krapula) ovat aiheuttaneet hermojesi ylikiihottumista. Pyrit mahdollisimman pian yli morkkiksesta rajuilla kunto- ym. tempauksilla jotka muistuttavat entisaikojen munkkien itsensäruoskimisrituaaleja (=hyvitys). Kuntoilu aiheuttaa "epänormaalin" tilanteen jatkumisen; se taas luo edellytykset uudelle ryyppyputkelle, kun uuvut henkisesti ja/tai fyysisesti.
Tavallinen tuurijuoppo sinä olet, ota rauhallisesti. Tarinasi on tuttu minulle, itsestäni. Minä toistin vuosikaudet mantraa:"Olen kyynikko. Vain herkästä ihmisestä voi tulla kyyninen. Alkoholisti on alkujaan herkkä ihminen."Tuurijuopoksi olen itseni tunnistanut jo iät ja ajat. Mutta sain uutta näkemystä rinnastuksestasi entisajan munkkien itsensäruoskintaan, ts. "haluan hyvittää pahat juopotteluni rankaisemalla itseäni kuntotempauksella." Mielenkiintoista. Se tosin jäi minulle epäselväksi, miten kuntoilu aiheuttaa epänormaalin tilanteen jatkumisen? Tarkoitatko, että kuntoilu jatkaa krapulavaiheen hermokireyttä?
Minä koen olevani siinä itsensäruoskinta/hyvitysvaiheessa jo aiemmin, eli kieriskellessäni itsesääli ja -syytösvaiheessa fyysisten kipujen lisäksi, jolloin hermosto kuvauksesi mukaan on ylikiihottunut. Kuntoilu tuo minulle hermolepoa.
Kyllä Sinusta psykoterapeutiksi olisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k462512Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel512058Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91996Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien511730Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1421488Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241176Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68925Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119908- 67906
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62903