Meille, tavarataloon on ilmestynyt Soneran myyntipiste, jossa päivän aikana saattaa olla kaksi,kolmekin ihmistä "myymässä" Soneran liittymiä asiakkaillemme.Olen ihmetellyt sitä, miten kannattavaa Soneralle on tälläinen kauppaaminen,kun siinä voi pitää näinkin montaa ihmistä? Onko niin, että Soneran ja muiden tuotteet ovat ylihinnoiteltuja? Pitäähän myyjien saada kunnon palkka tästä työstä, jolla he tulevat toimeen.Vai maksetaanko heille niin vähän, että heitä pitää olla laumoittain tyrkyttämässä näitä tuotteita.Onko heidät pantu kilpailemaan keskenään asiakkaista, kuten susilauma saaliistaan?
Soneran myyntipisteet
tavarataloissa
21632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taitaa olla niin että nämä myyntihommat ei ole Soneran vaan itsenäisen jälleenmyyjän. Voi olla että Soneralla on omiakin, mutta luulen että kaikki on edustajan.
Soneran liittymät ja palvelut ovat ylihintaisia. Tästä syystä Soneralla on varaa maksaa jälleenmyyjilleen paljon rahaa per myyty liittymä. Tämä aiheuttaa sen että Sonera-liittymien kauppiaat ovat hyvinpalkattuja (noin 8e/h provisio), tuotteet kun eivät ole todellakaan siitä helpoimmasta päästä myydä. Myyjien suuresta määrästä yhdessä pisteessä en kyllä osaa sanoa.
Itse kauppaan Saunalahden liittymiä puhelimen kautta.