lasten seurassa.
Meidän poika 3v on ujo ja pidätyväinen käytöseltään muiden lasten seurassa-kotona leikki hyvin 4v isoveljen kanssa ja "hoitaa" reippaasti 7kk den ikäistä pikkusiskoa.
Muiden lasten leikkeihin ei mene kylässä tai pihan hiekkalaatikolla mukaan
Meidän poika 3v on ujo ja pidätyväinen käytöseltään muiden lasten seurassa-kotona leikki hyvin 4v isoveljen kanssa ja "hoitaa" reippaasti 7kk den ikäistä pikkusiskoa.
Muiden lasten leikkeihin ei mene kylässä tai pihan hiekkalaatikolla mukaan
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä myös ainokainen, 3-vuotias tyttö, ujostelee lasten seurassa. Aikuisten kanssa sujuu helpommin. Tyttö oikein pelkää meluisia ja juoksentelevia lapsia. Olen kannustanut tyttöä hienovaraisesti menemään muiden joukkoon, en todellakaan "pakottaen." Nyt tyttö on hieman rohkaistunut. Pienempänä hän leikki samanikäisen pojan kanssa, joka löi välillä ohikukeissaan, ilman mitään syytä. Siitä on selkeästi jäänyt jäljet, sillä tyttö jäykistyy heti kun joku lapsi tulee liian lähelle.
Tyttö nyt kotihoidossa, arvaa kylmääkö sydäntä joskus viedä hänet hoitoon? "Eteenpäin" on ujosteluasiassa jo tosiaan menty, joten ehkä tämä tästä :o) Ja itse olen ollut aivan samanlainen, tykkään, että ujous ei ole luonnevika ;o) Mutta sen verran haluaisin tyttöni rohkaistuvan, ettei hän jäisi yksin tai ettei hänen yli tallottaisi.
Arvaa vaan, hulvahtiko minulle kyyneleet silmiin, kun tyttö kerran paineli täysin vieraiden lasten joukkoon hiekkalaatikolle ja kysyi vielä, että saanko mä tulla tänne leikkimään? Tyttö oli ensin seurannut hiekkalaatikkotouhuja vierestä ja todennut muut lapset vaarattomiksi ;o)
Itse entisenä ujona lapsena ja nykyisenä ujona aikuisena totean, että tärkeintä on hyväksyä lapsen ujous. Parasta olisi, jos ujoudesta ei tehtäisi ongelmaa. "Miksi sä nyt olet tommonen?" "Älä ujostele!" "Ole reippaampi!" yms. kommentit jättävät ikäviä jälkiä lapseen. Lapsi kokee, että hänessä on vikaa.
Ujo lapsi vaatii enemmän aikaa uusien tilanteiden totutteluun. Tutun ihmisen seurassa on turvallisempaa tutustua uusiin ihmisiin ja tilanteisiin. Ensin voidaan yhdessä katsella muiden lasten hiekkalaatikkoleikkejä sivusta, sitten voidaan hivuttautua mukaan, ja kohta lapsi viihtyykin muiden lasten seurassa hiekkalaatikolla ilman turva-aikuista. Joku vaatii pidemmän totutteluajan kuin toinen. Aikuinen voi rohkaista ja kehua lasta edistääkseen uuteen tilanteeseen tottumista: "Hiekkalaatikolla näyttikin olevan mukavaa! Eiköhän tulla huomennakin, niin voitaisiin mennä mukaan."
Pitää muistaa, ettei ujous liity välttämättä mitenkään epäsosiaalisuuteen. Ujo on usein tarkkailija, joka osaa lukea muita ihmisiä Tämän vuoksi hän tulee hyvin erilaisten ihmisten kanssa toimeen - sen jälkeen kun on uskaltautunut tekemään tuttavuutta.