Mitä kaason kuuluu tehdä

Kaaso06

Hei. Sain suuren kunnian olla parhaan ystäväni kaasona ensi toukokuussa. Mutta mitä muuta minun kuuluu tehdä kun järjestää polttarit? Varmaankin asiasta kyllä sovitaan morsiamen kanssa mutta on kai olemassa jotain "ohjeita" siitä mitä kaason tulee tehdä ennen häitä ja häissä.

4

2230

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tss

      Keskustele mitä morsian toivoo sinun tekevän ja mihin osallistuvan.

      Itse teimme sulhasen kanssa kaikki valmistelut; kortit, koristeet, ruokalistojen ja istumajärjestysten valmistelun jne., kaaso oli kerran hääpukuja katsomassa kanssani.

      Hääpäivänä kaaso ja bestmanit (oli useampia) tulivat koristelemaan juhlatilan kanssamme. kaaso vei minut kampaajalle, auttoi pukeutumisessa ja rauhoitteli kirkossa ennen vihkimistä. Vihkimisen aikana hän piti kimppuani ja varalta tukkoa nenäliinoja.

      Hääpaikalla hän otti lahjat vastaan, avasi ne sen jälkeen kun olimme nähneet ne avaamattomina ja laittoi kortit kiinni lahjoihin jotta tietäismme keneltä mikäkin lahja on, piti pienen puheen, jossa kertoi tutustumisestaan minuun ja myöhemmin sulhaseen sekä toivotti onnea avioliitollemme, pakkasi lahjat illan lopulla laatikkoon kotiin vientiä varten ja lopuksi muutamna muun vieraan ja bestmanien kanssa riisui koristeen juhlapaikalta.

      Kaaso voi myös olla valmistelemassa juhlia, järjestää häihin ohjelmaa jne., riippuu ihan morsiamesta ja kaasosta. Kannattaa pitää puolensa eikä suostua "orjuutukseen", mutta mukavahan olisi jos kaaso haluaa osallistua valmisteluun ja varsinkin auttaa hääpäivänä.

    • Naitu naikkonen

      Varmaan tosiaankin sovitte asioista morsiammen kanssa ja käytte läpi tehtäväsi.

      Minun kaasoni oli makutuomarina hääpukuostoksilla, apuna askarteluissa (muitakin ystäviäni), polttareiden pääsuunnittelijana/-toteuttajana, koristelemassa juhlapaikkaa (muitakin ystäviäni), mukana kampaajalla ja kuvauksessa, avaamassa lahjat hääpaikalla, vetämässä hääohjelmaa bestmanin kanssa... ja nauttimassa hääjuhlastamme.

      Kaasollani oli paljon hommaa, mutta muistinkin häntä jälkeen päin kaasonlahjalla. Oli mielissään.

    • Kisu

      Auttaa häntä häiden valmistelussa..koristelussa, puvun valinnassa, suunnitella bestmanin kanssa häiden ohjelma....yms.Kaasolta vaaditaan aika paljon , että morsian voisi olla prinsessa yhden päivän elämässään eikä joutuisi yksin stressaamaan kaikista käytännön asioista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1598
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      363
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      43
      513
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe