Eli ihotautilääkäri suositteli syömään roan ruoan kanssa ettei tule vatsa kipeäksi. Tuli vaan mieleen että JOS ei tulisi vatsa kipeäksi niin olisiko kannattavaa syödä ihan pelkältään? Eli imeytyisikö lääke tällöin paremmin vai onko tää vaan turhaa hienosäätöö?
Roacuttan ja ruoka
Koopaz
4687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nopee vastaus- roa imeytyy paremmin rasvan kanssa. Siis hyvällä omalla tunnolla vaan pillerit ruoan kaa naamaan. En tiedä kuvittelinko, mutta itselläni olin huomaavinani paremman vaikutuksen (iho kuivui enemmän) jos olin ottanut roan vaikka ranskisten kaa. Et sillei, moi!
No kysytään nyt vielä tähän että kannattaako se roa ottaa sit
a) samaan aikaan ku napsii rasvasta ruokaa vai
b) ennen rasvaista ruokaa vai
c) heti kun on syönyt ruoan
Tarkkaa on mutta pitää olla.. :)
itse söin puolet ruoasta ja heitin pillerin naamaan ja jatkoin murkinointia. muista myös syönnin tasaisuus. esim jos 3 pilleriä päivässä niin aamulla, päivällä ja illala aina aterian yhteydessä. voin kertoa, että toimii!
Pharmaca Fennica sanoo asiaan näin:
"Kun isotretinoiini otetaan ruokailun yhteydessä, hyötyosuus kaksinkertaistuu verrattuna paasto-olosuhteisiin."