Olemme ostamassa isoa Adean Camp divaani-kulmasohvaa ja ongelmana on sopivan kankaan löytäminen. Sohvakankaan pitäisi pysyä käytössä venymättä, nyppyyntymättä, ja se ei saisi kerätä koirankarvoja. Ensin mietimme Caleido kangasta (Lauritzon´s), mutta kaupassa Caleidolla päällystetyssä Camp-sohvassa oli ryppyjä eikä kangas istunut hyvin saumoista. Saman valmistajan Comore kangas taas näytti mallisohvassa hyvältä ja siitä löytyisi mielestäni sopiva sävy Comore 4 (suurinpiirtein tumman shamppanjan värinen), mutta koska sen pinta on "punotun" näköinen, pelkään että se oikein imee koirankarvoja ja nuhruuntuu helposti. Onko kellään kokemuksia kyseisestä kankaasta?
Meillä on kellastunut mäntylankkulattia ja melko tumman punaiset, pörhöisellä villakankaalla verhoillut nojatuolit, jotka keräävät karvoja vaikkei koira saa tuolille mennäkään. Sohvapöytä on ruskea. Seinät maalataan ehkä Tikkurilan Off-white S503 maalilla. Sisustajat, minkä väristä sohvaa te suosittelisitte ja mistä materiaalista? Koira on valkoinen, mutta sohvan pitää olla ainakin vähän tummempi, ettei lika näy niin helposti. Pitäisikö sohvan värin erottua selvästi lattiasta?
Sohvakangas koiraperheelle
1
931
Vastaukset
- Mappe
en ota kantaa, mutta meillä sohvassa on käytetty Alcantara-kangasta. Sitä voi imuroida, pyyhkiä märällä ja tarvittaessa pestä.
Sohva on kohta kolmisen vuotta vanha eikä kangas ole mennyt miksikään vaikka on kovassa käytössä. Perheessämme on kaksi pitkäkarvaista koiraa, jotka myös oleskelevat sohvalla. Imuroin sen yleensä kerran viikossa(joskus harvemminkin) ja tahrat pyyhin mahdollisimman pian ilmestymisen jälkeen.
Vinkki! Koirankarvat sohvassa ei pistä silmään niin pahasti jos sohva on mahdollisimman paljon koiran värinen esim. valkoinen koira -> vaalea sohva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81528- 891155
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1081088Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51953Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62827Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli184749Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253726- 81725
- 35679
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42633