Moi. Meille laitettiin keittiön ja ruokailutilan väliin kantava liimapuupalkki kattoon.
Se on aika rumannäköinen sellaisenaan, joten haluaisin käsitellä sen jollain tummalla petsillä tms.Kattomateriaali meillä on valk.mdf antiikkipaneeli ja ajattelin että joku tumma sävy sopisi siihen.Onko joku tehnyt liimapuupalkista kauniin ja miten???
Kiitos neuvoista!
liimapuupalkki
5
5535
Vastaukset
- peukku68
jos iso niin kannattaa tuo tummalla petsaus jos taas pieni niin maalaa valkoiseksi. myös joku sisutuksesta poimittu väri voi olla onnistunut. monella palkissa boordi tai tauluja yms rompetta, mutta ne näyttää aika siivottomilta.. palkin päihin voisit ostaa sellaiset kannattimet koristeeksi eli joko ihan metalliset tai feikkikannattimet parrulle ainakin bauhausissa on. eli lisäkoristuksella osaksi sisutusta.
- puuvahaa
esim Osmon tuotteita.
Kannattaa hioa palkin liimavalumat ja karhentaa mahdolliset kiillottumat.
Voit valita mattapintaa tai kiillottuvaa vahaa.
Kahdella sivelylla saapi vallan näyttävää ja henkittävää pintaa.- jonna
Kiitos vinkeistä!
Palkki on kooltaan ISO ja osmo coloria minulla onkin varastossa yhden arkunkäsittelyn jälkeen.
Ja sitteen vaan hiomaan palkkia..
- tällä tavalla
Vaikka puu onkin kaunis materiaali, siitä huolimatta vuorasin palkin kipsilevyllä ja pintaan vedettiin antiikkilaasti epätasaiseksi kerrokseksi.
Kattomateriaalina on kuusipaneeli ja mielestäni lopputulos on todella hyvä. Itse aikakin olemme ulkonäköön tyytyväisiä. - intiaani
Mitä suotta. Jos katto on feikkiä, niin luultavasti se aito puupalkki on siinä parasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801937
- 1241620
- 1321176
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161101- 351046
- 78943
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848