Sydänsairaus?

Hei!

Olen 17-vuotias tyttö ja olen jo pitkään ihmetellyt (pari vuotta) että olisiko minulla jokin sydänsairaus? tai jotain?

Minun on todella usein kylmä. Talvet ovat aivan järkyttäviä. Sitten juostessa (juoksen aika paljon, usein 1h lenkin kerrallaan) ja välillä tuntuu että pistää vasemmalta puolelta, mutta toki minua ei ole nyt koko syksynä (eikä kesänä) pistänyt juuri lainkaan. Nämä pistot tapahtuvat lähinnä talvisin.

Mittasin eilen leposykkeeni ja se oli 65. Mikä on normaali leposyke?

Kiitos jos joku viitsisi auttaa.
7931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Meidän suvussa on sydänsairauksia :/

Äänestä
  • ollu samat vaivat ko enne olin aiva kauhee hiihtämään talvella nii samanlaiset pistokset oli mullaki nii nyt oon aiva loppu hiljakseen vaa liikun on oikeenpuoleinen haarakatkos on ylimääräne oikorata sydämmes joo herätteet ei mee ko vasempaan eteiseen ja en voi ees juosta mä tukehtuisin joo on yks keino parantaa pitäs polttaa se ylimääräne johtorata poikki nii herätteet menis oikeellekki,joo vaivansa kullaki joo älä tee mitää väkisi,mä tein ja tuli vettä keuhkoihin sai vaa vettä yskiä joo mul ei sykkeet pysty kiihtymään siitä hengenahdistus, joo koita pärjätä ja hyvää sulle.

    Äänestä

Nyrkkisääntönä voidaan pitää, että jos rintakivun kohta on sormella osoitettavissa, se ei ole sydänperäistä. Sydänkipu on yleensä paljon laajempaa, sen sijainnin voi osoittaa vaikka koko kämmenellä. Yleensä sellaiset pistokset tulevat palleasta tai kylkivälilihaksista eivätkä ole vaarallisia, vaan merkki kyseisten lihasten hapenpuutteesta kovassa rasituksessa. Leposykkeesi on normaali. Huippu-urheilijoilla se voi olla jopa vajaat 40, terveillä ihmisillä normaalia voi olla jopa leposyke 80. Hyvä kunto laskee leposykettä. Jos sydämesi toiminta olisi niin huonoa, että se aiheuttaisi palelemisen, et todennäköisesti jaksaisi juosta tunnin lenkkejä. Eli kuulostat oikein hyväkuntoiselta, joskin vähän vilukissalta ;-) Jos epäilyttää vielä, niin kannattaisi jutella vaikka terveydenhoitajan kanssa. Usein sydänvikojen aiheuttajana on muuten jokin läppävika. Ne taas tulevat esiin sydäntä stetoskoopilla kuunnellessa erilaisina sivuääninä. Jos sinulla sellaista vikaa olisi, sivuääni olisi varmasti huomattu joskus.

Äänestä
  • Huh, helpotti vähän. Meillä äiti vaan on vähän ylireagoiva ja on sitä mieltä että mulla olisi jokin sydänvika, mutta en kyllä halua uskoa sitä. Enkä suostu lääkäriinkään menemään.

    Miten näihin pistoksiin (johtuen lihaksista jotka eivät kovassa rasituksessa saa tarpeeksi happea?) niin voisi hapen saantia? :O

    Äänestä

  • 17-vuotias kirjoitti:

    Huh, helpotti vähän. Meillä äiti vaan on vähän ylireagoiva ja on sitä mieltä että mulla olisi jokin sydänvika, mutta en kyllä halua uskoa sitä. Enkä suostu lääkäriinkään menemään.

    Miten näihin pistoksiin (johtuen lihaksista jotka eivät kovassa rasituksessa saa tarpeeksi happea?) niin voisi hapen saantia? :O

    Jos sinua vielä epäilyttää (ja äitisi mielenrauhan takia) niin kannattaa käydä lääkärillä varmuuden vuoksi. Minä en ole vielä ihan valmis, ja muutenkin on paha tehdä diagnoosia tuntematta tapausta...Eli eihän se kyllä iso vaiva olisi käyttää sitä sydäntä kuunneltavana lääkärillä. Ja mitä noihin pistoksiin tulee, niin kyllä niiden pitäisi helpottaa kun hiljentää vauhtia.

    Äänestä

Epäilen että olet laiheliini, viluinen sellainen kuten minäkin.

Muista pitää tarpeeksi pitkä aikaväli syömisellä ja lenkkeilyllä. Minulle liian lyhyt väli aiheuttaa pistoskipuja.

Äänestä
  • Itsekin olen hoikka ja tosi viluinen talvella ja muinakin vuodenaikoina, mutta se johtuu mulla todennäköisesti siitä, että mulla taitaa olla huono verenkierto...ainakin pintaverenkierto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


17-vuotias kirjoitti:

Hei!

Olen 17-vuotias tyttö ja olen jo pitkään ihmetellyt (pari vuotta) että olisiko minulla jokin sydänsairaus? tai jotain?

Minun on todella usein kylmä. Talvet ovat aivan järkyttäviä. Sitten juostessa (juoksen aika paljon, usein 1h lenkin kerrallaan) ja välillä tuntuu että pistää vasemmalta puolelta, mutta toki minua ei ole nyt koko syksynä (eikä kesänä) pistänyt juuri lainkaan. Nämä pistot tapahtuvat lähinnä talvisin.

Mittasin eilen leposykkeeni ja se oli 65. Mikä on normaali leposyke?

Kiitos jos joku viitsisi auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu