Estlandsryssar och finlandssvenskar

Tycker ni inte om att estlandsryssar och finlandssvenskar har likadan historia.

Båda har härjat på området på bekostnad av ursprungliga fenno-ugriska folk och på likadant sätt.

Till exempel finlandssvensken Jörn Donner i sina tal och skrivningar sympatiserar mer estlandsryssar än estländare.
6720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Det är ju inte samma sak. Jag tycker att tala svenska i Finland är samma sak att tala savo, karjala, pohjanmaa etc. I FINLAND. Svenskan är ju inte mera än ett språk i Finland (som inhemska språk). Det finns ju inte svenskspråkiga i estland.

Jag tycker att finlandsvenska är ju inte samma sak än rikssvenskä därför att finlandsvenska är vårt historia (vårt land, vårt fösterland..."

Äänestä
  • Ja-a ni finlandsvenskar :) När ni pratar finlandsvenska så låter det förjävligt. Hälften av orden är på finska, så en som kan riktigt svenska kan inta vara utan att börja skratta..

    Äänestä

  • m71 kirjoitti:

    Ja-a ni finlandsvenskar :) När ni pratar finlandsvenska så låter det förjävligt. Hälften av orden är på finska, så en som kan riktigt svenska kan inta vara utan att börja skratta..

    allt låter för jävligt som man blandar finska i :)

    Äänestä

Estlandsryssarna har bott i Estland en kortare tid än finlandssvenskarna i Finland. De svenskspråkiga i Finland har inte heller kommit hit för att göra Finland till någon satellitstad till kommunistiska Sovjet, och inte till det socialdemokratiska Sverige heller.

Jag vet inte exakt vad Jörn Donner har sagt om ryssarna i Estland, men jag förstod att det handlade om språkliga rättigheter, inte om sympati direkt.

I så fall håller jag med om Donners uppfattning. Det bor ändå så många rysktalande i Estland att om deras språk inte har någon officiell status alls så har dom ju inga rättigheter heller. Dessutom idkar Estland och de baltiska staterna mycket handel med Ryssland så det vore direkt skadligt om befolkningen avförryskas, dvs tvingas bara tala estniska i alla officiella sammanhang. Inte lär sig ryssarna heller estniska och letttiska, små sptåk som talas av c 2 miljoner människor i hela världen var.

För de baltiska ländernas del vore det vettigt om man återinförde ryska språkets officiella status, åtmistone på orter där ryskan är mycket allmän. Esterna skulle definitivt inte vara tvungna att läsa ryska, utan allt skulle vara på frivillig basis.

Äänestä
  • jag tycker att de mänskor som är födda i estland skall behandlas som ester,de är inte skyldiga till sina fäders beteende.Men de skall ju lära sig estniska..som vi i finland skall lära oss finska

    Äänestä

  • mohicane kirjoitti:

    jag tycker att de mänskor som är födda i estland skall behandlas som ester,de är inte skyldiga till sina fäders beteende.Men de skall ju lära sig estniska..som vi i finland skall lära oss finska

    .....................

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


likadan historia? kirjoitti:

Tycker ni inte om att estlandsryssar och finlandssvenskar har likadan historia.

Båda har härjat på området på bekostnad av ursprungliga fenno-ugriska folk och på likadant sätt.

Till exempel finlandssvensken Jörn Donner i sina tal och skrivningar sympatiserar mer estlandsryssar än estländare.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu