Mitä kertoo tilanne, jossa käräjäistunnossa on tosiaan läsnä edellämainittu kokoonpano? Ei kai se ole tavanomainen?
Kyseessä on sellaisen asian käsittely, joka on nimellä Lapsen huolto ja tapaamisoikeus!
Mitä maksaa yhteiskunnalle viiden tuomitsijan raati?!
Kyseessä on sellaisen asian käsittely, joka on nimellä Lapsen huolto ja tapaamisoikeus!
Mitä maksaa yhteiskunnalle viiden tuomitsijan raati?!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mainittu kokoonpano on tarpeen, jos käsittely saattaa venyä pitkään tai joskus myös sen takia, että asia on vaikea. Tällä varmistetaan oikeudenkäynnin sujuminen mm. siinä tapauksessa että toinen ammattituomari on myöhemmissä istunnoissa poissa.
...ja kiitos tiedoista. Mistä saisin faktaa siitä, mitä tällainen maksaa? Ja siitä, mikä osuus tulee eg kunnalle, mikä valtiolle?
Siis miltä taholta saisin tiedot prosessien todellisista kustannuksista - tällä saattaa olla yleisempääkin kiinnostusta, voisi ajatella; kuinka moni ajattelee kustannuksia kun esim naureskellaan Matti Nykäsen ylityöllistävän Tampereen käräjäoikeutta jatkuvilla eipäs-kylläpäs-avioerohakemuksillaan yms.
Kyse on nimittäin tapauksesta, joka mielestäni on täydellinen ylilyönti ja oikeudentajuni ja järkeni sanoo (myös senkin), että viranomaiset tuhlaavat törkeästi yhteiskunnan varoja. Todennäköisesti eivät edes ajattele koko tätä puolta asiassa.
Lautamiesten palkkiot maksetaan valtion varoista.
58,87 € (350 mk) alle 6 tunnin istuntopäivältä,
84,09 € (500 mk) alle 9 tunnin istunnolta ja
109,32 € (650 mk) sen ylittävältä ajalta.
Katso: http://www.clarinet.fi/~eskankai/oikeus/palkkio.htm
Ammattituomarit ovat valtion virkamiehiä kuukausipalkalla.
Tavalliselle kansalaiselle oikeudenkäynti on Suomessa halpaa, jos puhutaan tuomioistuimen perimistä maksuista asianosaisilta. Oikeudenkäyntikulut ovat kuitenkin merkittäviä, koska tavallinen kansalainen ei yksinkertaisesti osaa ajaa asioitaan. Tarvitaan ammattikseen asioita ajavia lakimiehiä avustamaan. Tämä on kallista ja kiistatta toisinaan myös oikeusturvan este. Toisaalta moni turha juttu jää käräjillä riitelemättä, kun pelätään häviötilanteessa vastapuolen oikeudenkäyntikulujen kaatumista omaan niskaan.
Mitä tämä kaikki maksaa valtiolle, on hyvä kysymys. Tutkimuksen paikka tutkijalle tai asiaan hyvin perehtyvälle toimittajalle.
Yksinkertainen asia, jonka yksi tuomari voisi helposti viedä päätökseen. Lautamiehet ovat täysin turhia ilman koulutusta olevia maallikkoja, joista ei ole muuta kuin haittaa. Näin vaan typerä laki määrää.