Moron,
Nyt on saatu hinta-arvio perustuksien teolle. Sitä kertyy n. 9500€ sis. pelkät työt ja matkakulut veroineen.
Onko tämä teidän mielestä kallista kun aikaa menee 3 viikkoa tohon hommaan? Teko sis. talon perustuksen teko (90m3) terasseineen n. 40m3 sekä talousrakennuksen perustusten teon (70m3).
Itse hankin materiaalit.
Nyt on saatu hinta-arvio perustuksien teolle. Sitä kertyy n. 9500€ sis. pelkät työt ja matkakulut veroineen.
Onko tämä teidän mielestä kallista kun aikaa menee 3 viikkoa tohon hommaan? Teko sis. talon perustuksen teko (90m3) terasseineen n. 40m3 sekä talousrakennuksen perustusten teon (70m3).
Itse hankin materiaalit.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lipsahtipas kuutioina noi pinta-alat.
Mutta harkoista muuraten ja 200x600 antura
monimuotoinen , eikä rinnemalli niin noihin molempiin ei mene kuin maksimissaan viikko, eli mun mielestä nyt kerätään euroja talven turvaksi. kannattaa kysyä vielä tarjouksia jos vaan tekijöitä löytyy
Kulmia tulee taloon terassit mukaanlukien 20 kpl.
Harkkovarveja tulee kaikkiaan neljä taloon sekä talousrakennukseen.
Anturan teko tapahtuu valmiiksi kasatuista muoteista eli 2 kpl 22x100 lautaa lyöty valmiiksi 4 metrin siivuiksi. Minusta toi on pirun kallis "tarjous".
Kahden miehen palkka sisältyy tohon hintaan ainoastaan.
palkoissa jos tekisit itse jonkun timpurin kanssa.
Ja pääsi palkoille vaikka siinä menisi kuukausi tai kaksi. Mutta jos on kiire niin ei auta kuin maksaa.
Niin joku timpuri varmaan tekee perustuksia kuukauden tai kaksi 500 eurolla ja pääsis vielä PALKOILLE!!! unen näit. on täällä oikeita asiantuntijoita,näemmä.
ota yhteyttä niin tulen tekemään tarjouksen betoniperustuksesta joka on aina parempi kuin harkkoperustus, laita sähköpostiin yhteystiedot
[email protected]
Varsin kallista,mut elämä on.Tosin en kyllä ihan usko tota sun hintaa.
eikai hinta paha ole
Ei toi hinta mikään epätavallisen kallis ole. kyseessä kuiteski kaksi rakennusta. Jos tossa vaiheessa mokaa jotain niin myöhemmin kun korjaat ni sit vasta elämä kallis onkin! Joku uhos että säästät 9tonnia tekemällä jonkun tenukepin kanssa,joita kasvaa joka puun oksalla...! Mikset pyydä tarjousta parilta muulta porukalta,niin saisit sen realistisemman kuvan. Epäilen ettei hinnoissa ihan hirveitä eroja ole. Voit toki löytää jonkun joka voisi tehdä pari tonnia halvemmallaki,huomaa myös verojen osuus hinnassa(22%).