jos tällaiseen saisin vastauksen, niin olisin taas yhtä asiaa viisaampi...kiitti!
mikä on kuponkiravintola?
***
81119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ensteks tulee mieleen että, itse ainakin saimme aamiaista varten kupongit jotka sitten annettiin siellä. Ehkä all inclusiveen kuuluu useimpia ravintoloita ja toimii sit kuponkiperiaatteella?
Ilmeisesti tarkoitat food court -ravintoloita, joissa lunastat yhdestä pisteestä haluamallasi summalla kuponkeja, joilla maksat valitsemasi ruuat ja yli jääneet kupongit lunastetaan toisessa pisteessä. Tällaisia on ainakin Bangkokissa MBK:lla ja Lumpinin yömarkkinoilla.
Juu, kuten tuossa jo mainittiin tarkoittaa tuo tod.näk. näitä ruokapaikkoja, josta ostetaan ruokalippuja jotka käyvät maksuvälineenä ravintolaan/pikaruokalaan. Pattayalla on tavaratalon yläkerrassa muistaakseni kymmenkunta pikasafkapaikkaa josta sitten valita mihin kupongit tuhlaa.
Kuponkiraflat on ihan ykkösiä. Törkeen hyvää sapuskaa naurettavalla hinnalla. Usein sijaitsee ostoskeskuksien yläkerroissa esim. bangkokissa MBK ja Big C. Ostat kassalta Kuponkeja esim. 100THB(2e) ja sit kiertelet ruokapisteet läpi ja ostat ruoat kupongeilla pisteistä. Ylijäävät kupongit voit vaihtaa kassalla takaisin rahaks ruokailun jälkeen. Helppoa ja nopeaa! MBK:ssa on varmaan yli 30 erilaista ruoka tiskiä et valinnanvaraa kyl riittää ja ruoat on helppo tilata kun joka pisteen seinällä on safkat ja hinnat selkeästi merkittyinä.
yleensä ottaen kaikki food courtit tuntuu bangkokissa toimivat tolla rahakuponki systeemillä, landemmalla vekslaillaan sitte suoraan rahan kanssa
taitaa estää työntekijöitä varastamasta rahaa ja raha on niin likastakin
BKK:n kentälläkin löytyy siitä tuubin tuntumasta, onkin aikaste autenttinen paikka :-)
Joissakin Food Courteissa annetaan sisäänmennessä pahvilappu, jossa on viivakoodi. Kun ruokaa tai juomaa haetaan eri pisteistä, tarjoilija kuittaa summan kortillesi. Lähtiessä kassalla luetaan viivakoodisaldo, eli maksat sitten siinä, mitä olet syönyt ja juonut.
Ja joissakin "kuponkiravintoloissa" paperiset
kupongit ovat muuttuneet muoviseksi "maksukortiksi" johon ladataan
rahaa sisään ja vingutetaan kuin Visaa konsanaan
ruokapisteissä. Lähtiessä saa "sisään jääneet" loput
rahat takaisin.