Murrosikäkö?

Minä vaan ja lapinkoirani!

Minulla on juuri yhden vuoden täyttänyt suomenlapinkoira narttu ja nyt kahden viikon aikana koira on muuttunut. Ihan kuin siitä olisi tullut pentu uudestaan eli hamuaa käsiä, ei sitten usko mitään, pureskelee paikkoja ja ulkona hamuaa hihnaansa. Niin ja lenkillä haukkuu kaikki vastaantulijat? Onko ihan normaalia ja meneekö ohitse ja milloin?

3

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Murkku se on =)

    • lapikas2

      Onko lisää kokemusta vastaavasta, missä vaiheessa helpottanut ja mitkä konstit ovat auttaneet?
      Meillä vuoden ikäinen lapinkoiranarttu ja n. kuukauden sisällä tullut uudestaan kuvioon mukaan käsien hamuaminen, ei varsinaisesti pure mutta vieraat ja etenkin lapset säikähtävät tuota kovasti. Samoin pihalla välillä innostuu lasten jalkoja näykkimään.
      Myös haukkuminen lisääntynyt.
      Näykkiminen ja käsien hamuaminen oli jo noin puoli vuotta pois mutta nyt alkanut siis uudelleen.
      Joka kerta ollaan tiukasti kielletty ja otettu poskivillloista kiinni puhutteluun, mutta nopeasti unohtaa ja kokeilee uudelleen, etenkin siis vieraisiin.
      Mitenkään agressiivinen koira ei ole.
      Onko teillä muilla ollut vastaavaa murkkuikäisen lappalaisen kanssa ja miten olette selvinneet? Asiallisia vastauksia odottaen!

      • 666

        Aktivointia, kärsivällisyyttä, yhdessä tekemistä.
        Monelle tuntuu tulevan yllätyksenä, kuinka hankala ja kovapäinenkin lapinkoira voi olla. Me käytiin ton ikäisen koiran kanssa ensinnäkin pitkiä lenkkejä, toiseksi kolme kertaa viikossa harjoituksia: oli agilityä, perus koirakoulua sekä näyttelytreenejä. Melkein joka viikonloppu joku match show tai näyttely, joinakin viikonloppuina molempina päivinä. Koirapuistoissa on käyty ja vapaana juostu metsässä. Hihnassa tuo kuitenkin rähisi ja rähisee edelleen (11-v.), jos joku muu kuin minä taluttamassa. Taluttajalla pitää olla yliote tilanteeseen -> konfliktitilanteet ovat ensisijaisesti laumanjohtajan hoidettavissa. Nyttemmin koirani harvoin edes vilkaisee saati että vetäisi toisen koiran perään, puhumattakaan mistään remmirähinöistä, mutta joskus on tarpeen "ohjata" koira toisen ohi omalla kropalla (kulkea koirien välistä) ja ihan hyvin tuo onnistuu löysälläkin hihnalla. :)

        Lapinkoira, kuten etenkin paimenkoirat yleisesti, lukee todella herkästi ohjaajan kehonkieltä. Koira huomaa sinusta pienenkin jännittyneisyyden ja epävarmuuden. Hyvänä puolena tällaisen koiran kouluttamisessa on ainakin se, että oppii tiedostamaan oman kehonsa huomattavan hyvin. :) myös tunnetilojaan oppii kontrolloimaan hyvin; olin koirani saadessani todella kuumapäinen ja temperamenttinen persoona, mutta tuo pakotti rauhoittumaan, kun molemmilla kuitenkin yhdessä tekemisen halu suuri. :) myös kun sanotaan, että joku koira toimii kuin ihmisen mieli, itse en käsitä sitä niin että tekee kaiken täydellisesti ja juuri kuten omistaja/ohjaaja haluaa vaan niin, että koira tekee juuri kuten omistaja ajattelee. Niin kauan kuin oma mieleni ei ole täydellinen, myöskään koirani ei toimi täydellisesti. :)

        Mutta kyllä on vaan sanottava, että paranevathan nuo vanhetessaan. :) onneksi on pitkäikäinen rotu!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      286
      7963
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      175
      4199
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      182
      2490
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2407
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      94
      2097
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1600
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      49
      1575
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      14
      1507
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1284
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      166
      1245
    Aihe