Terve!
Kertokaapa asiantuntijat vinkkejä, mitä kannattaa etsiä ja ottaa huomioon ensimmäisen digikameran ostossa?
Myös hyviä kauppoja ym. vinkkejä otetaan vastaan.
Kiitti!
Kertokaapa asiantuntijat vinkkejä, mitä kannattaa etsiä ja ottaa huomioon ensimmäisen digikameran ostossa?
Myös hyviä kauppoja ym. vinkkejä otetaan vastaan.
Kiitti!
Vastaukset 4
Vanhimmat
moi.
riippuu tieten vähä eurojen määrästä mitä vaatimuksia kameralle asettaa...
mut jotain omakohtaisia kokemuksia mitä korjaisin nyt (ostin eka kameran melko summassa kun halvalla sain)
--
*pixeleitä tarpeeksi, väh. 2milj.
*kameran valovoima (tai mikä sen oikea nimi nyt on)
*zoom
*onko tiff-tiedosto mahdollista
*ja omassa kamerassani ärsyttää hemmetin hidas salama (tai siis sen "latautuminen" käyttöä varten)
*näyttö ois ihan kätevä joskus,syö tosin paristoja/akkuja melko vauhdilla
*helppokäyttöisyys, ainakin omasta mielestä.kaikki erikoistehosteet ja muut paskat on ihan turhia, photoshopilla voi värkätä ne.
*joku 32mb tai isompi muistikortti on asiaa (kannattaa vertailla hintoja,järkyttäviä eroja havaittavissa. Verkkokauppa.com ainakin möi edullisesti)
siinäpä alkua, muut voivat jatkaa.
niin ja ifillä näyttäs olevan kohtuuhintainen digikuvien kehitys...
Olympus Camedia C-220Zoom -digikamerasta?
Löytyy helposti hobby hallin sivuilta ja hinta olisi noin 389 eur. Tekeekö mitään tällä kameralla?
Varmasti ihan ok kamera. Tosin löytyyhän tuota vieläkin halvemmalla kun katsot esim. Mikrobitin hintaseurantasivun kautta: http://www.mbnet.fi/hintaseuranta
Halvimmillaan näyttää olevan 315 eeroa.
Itse ostaisin ehkä Canonin A40:sen koska se on jo huomattavasti paremmanluokan kamera kuin tuo Olympus ja vain hieman kalliimpi - ainakin Saksasta tilattuna: http://www.ny-camera.net
Tuolla Canon maksaa 368 eeroa.
Testejä digikameroista kannattaa etsiä täältä:
http://www.dpreview.com tai täältä: http://www.steves-digicams.com/
Katso että ainakin käyttöohje sekä ohjelma myös, mikäli mahdollista on sellaisella kielellä mitä ymmärrät.
Minulla käyttöohje oli ihan OK mutta ohjelma Ranskaksi. Ehkä vaikka englannin kielisen asennus levyn jostain saisi. Ajattelin että kyllä se näpräämällä ja kokeilemalla selviää.
Mutta kun ei selviä.
Nyt on takuu mennyt umpeen että turha mennä kauppiaalle parkumaan
Tana, olis ohjelma vaikka Kiinaksi niin naurattais, nyt ikäänkuin risoo kun en Ranskankielestä sanaakaan ymärrä enkä opi.
Hyviä kuvia toivoo Moniseur Fotoque