Perhokalastusta Phuketissa

Huomenta. Onko kenelläkään kokemuksia aiheesta, johon otsikossa viittaan? Mitä maksaa vene opas päiväksi? Onko alueella hyviä matalikkoja, joita voisi kalastaa kalhaten? Alueella esiintyvät kalalajit, kts. nimim., jotta tietäisi mitä perhoja mukaan sitoa. Minkä luokan välineitä olette käyttäneet? 8-luokan vapa riittänee...? Kiitos jo etukäteen. Matkan ajankohta on maaliskuussa.
6501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

muuta kun päiväperhosia Bang la Roadìlta, ja myöhemmin samasta paikasta yöperhosia. Vapa on joka miehellä omasta takaa, toisilla jäykkyys sitä 8 luokkaa, jollakin ehkä notkeampi viritys, mutta niiltä matalikoilta on moni saanu ihan hyvän saaliin, hivikala, kuppakala, ja monia muita tunnettuja lajeja on tarttunut vapaan niin tiukasti että on ollut vaikeuksia niitä pois karistella.
ps. eikä tarvi haavia.

Äänestä
  • itsellesi elämä. Vastauksesi oli niin hauska että tuskin tästä naurukohtauksesta ennen aamua tokenen.

    Äänestä

  • Bonefish-74 kirjoitti:

    itsellesi elämä. Vastauksesi oli niin hauska että tuskin tästä naurukohtauksesta ennen aamua tokenen.

    loukkaantunut vastauksestani, perhokalastuksesta en juuri mitään ymmärrä, olen kyllä tossa Siikakoskella käynyt katselemassa.

    Äänestä

ajatus. ensinnäkin se on tuiki tuntematonta paikallisille, eikä niitä paikkojakaan oikein ole. kahlaamaan pääset lähinnä vaan uimarannoilta. phuketissa ei oikein ole sisävesiä joissa perhostelua voisi kokeilla.
mantereelta kyllä löydät paikkoja.
jos nyt kuitenkin vättämättä haluat sitä testata niin, kerrothan kokemuksiasi vaikka kalastus.com,.in kautta.
yhtään en epäile ettetkö näinkin kalaa saisi, mutta pokkaa se vaatii.

Äänestä
  • sinulle vastauksestasi. Kun tuo vapa on 6-osainen niin eipä sitä viitsi matkasta poiskaan jättää. Oletettavasti teen jonkun jutun tapaisen reissusta, mutta julkaisufoorumi tullee olemaan perhokalastajat.net

    Äänestä

  • Bonefish-74 kirjoitti:

    sinulle vastauksestasi. Kun tuo vapa on 6-osainen niin eipä sitä viitsi matkasta poiskaan jättää. Oletettavasti teen jonkun jutun tapaisen reissusta, mutta julkaisufoorumi tullee olemaan perhokalastajat.net

    hienoa että joku uskaltaa kokeilla uuttakin, on siinä kyllä paikallisilla ihmettelemistä. olen itse menossa azoreille, lähtö ensi maanantaina. kalavehkeet tulee mukaan, 3 vapaa ja 2 kelaa vieheet. painaa varmasti noin 7 kiloa. täysin on auki mitä sieltä voisi rannalta kalastamalla saada.
    kireitä ----------

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bonefish-74 kirjoitti:

Huomenta. Onko kenelläkään kokemuksia aiheesta, johon otsikossa viittaan? Mitä maksaa vene opas päiväksi? Onko alueella hyviä matalikkoja, joita voisi kalastaa kalhaten? Alueella esiintyvät kalalajit, kts. nimim., jotta tietäisi mitä perhoja mukaan sitoa. Minkä luokan välineitä olette käyttäneet? 8-luokan vapa riittänee...? Kiitos jo etukäteen. Matkan ajankohta on maaliskuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu