Tosiasiallisesti siksi, että käytät auton ostoon 100x ladan hinnan edestä rahaa ja joudut makuuttamaan mersua korjaamolla yhtäusein kuin ladaa ja syynä on ruoste- ja sähköongelmat! Voi olla, että todellisuudessa ladassa on vähemmän vikoja kuin mersussa! Tietenkin mersua on parempi ajaa kuin ladaa sehän on selvää, mutta mitä iloa siitä on, jos joudut makuuttamaan autoasi korjaamolla tämän-tästä!
Miksi Mersu on huonompi kuin LADA
Nicklas
141398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Näin asia,mukavuudesta joutuu maksamaan.Ja tässä mersu hommassa imgosta.Kukaan ei voi ajatella,että merusn omistaja kuuluu alakastiin.Hänet nostetaan hyvin menestyviin ja ja kunnioitettaviin henkilöihin.Lada henkilö ajetaan maanrakoon jos hän ei pidä lujasti puoliaan
Sanot että mitä iloa on ajo-ominaisuuksista jos auto makaa korjaamolla? Vaikka sitä että on parempi ajaa silloin kun ei ole korjaamolla.
Lada on paska ja juo liikaa bensaa. Kalliiksi tulee ja lyhyt on ajamisen ilo kun auto on ihan loppu 100tkm jälkeen. Taloudellisinta ostaa auto jolla ajaa 300tkm. Paljon ajavan kannattaa sijoittaa autoon jolla voi ajaa yli 500tkm ja jossa on ajo-ominaisuuksia.
Ladan ostajien kannattaisi ehdottomasti harkita 10-15v vanhoja Corollia. Rahaa ja murhetta säästyisi.
antero raukka !ensinnäkään lada ei ole romu .kulutus 6.2l/100km on kohtuullinen kun ottaa huomioon , että tekniikka on hieman vanhempaa .moottori kestää huomattavasti pidempään kuin luulet .ajettavuus ja viimeistely on toki melko vaatimatonta .
Nykyajan mersu ei kestä käytössä 300.000km eikä titenkään 500.000km ja mitä iloa siitä olisi, jos joudut makuuttamaan mersuasi korjaamolla tämän tästä varsinkin kun km lisääntyvät. Ja pitääkö sitten olla niin köyhä, että ajaa autolla 500.000km äly hoi....koiranikin on fiksumpi kuin sinä.
Itse ajan yli 50.000km/v, mutta en silti ostaisi mersua !
Vittupää, sinä se typerys taidat olla.
Ajan molemmilla autoilla. Kun Mersuni on huollossa tai korjatavana ajan Ladalla ja kun Lada on huollettavana, ajelen Mersullani.
Ikäviä ihmisiä ja kommarituttujani kuljetan Ladalla, perhettäni ajelutan Mersulla. Vappuna ajan Ladalla ja työpaikan parkissa pysäköin Mersuni johtajan Mersun viereen. Ladani jätän kadun varteen, jos sillä menen töihin.
Mersun ostoon käytin vain 99 kertaa niin paljon rahaa kuin Ladan ostoon.
Lisäksi Lada on autoistani luotettavampi, koska se on ns. Suomi-auto, jonka huoltohistoria tunnetaan. Mersu on tuotu Saksasta käytettynä ja sillä ei ole ajeltu soralla eikä suolateillä.
rahan hukkaa ostaa lada.ajat viikon jos toimii ja sen jälkeen arvoton eikä kelpaa kellekään.ostat mersun ja arvo säilyy,on AUTO millä on ilo ajaa ja ilkeää sanoa että minkä auton omistaa.tosin eihän latukkaa voi edes verrata autoihin..
Ja tiedät sen itsekkin, mitä järkeä ostaa ylihintainen auto, jos et saa rahoillesi vastinetta tai sitten olet suuri HÖLMÖ!
nuo lada kuskit kun eivät pysty ostamaan kun jonkun lada 110:n ja sitten itkevät täällä kohtaloaan.kannattaisi osttaa uuden ladan hinnalla joku muu käytetty auto jos ei meseen rahkeet riitä.on varmasti luotettavampi ja parempi ajaa kuin lada jonka ominaisuudet on jostain 60-70 luvun paikkeilta.
Ladan liukas ja ohut maalipinta, uusi turvamaalaus, tekee Ladasta kolarissa selkeästi Mersua turvallisemman. Mersun vanhanaikainen ja paksu tahmamaali saa sen kolarissa juuttumaan toiseen pahoin seurauksin. Turvamaalilla maalattu Lada taas ikäänkuin kiertää kolaripinnan ja parhaassa tapauksessa pomppaa sivuun! Lada on hyvä ja turvallinen sijoitus.
eivät tee ajavat miten sattuu...tyyliin ei käytetä ajovaloja, ajetaan ohituskaistalla 90km/h vaikka kuinka kauan...jne. Täytyy kyllä sanoa, että pistää vihaksi toi MB-kuskien muista piittaamaton asenne!
mitään sen kummempaa syytä ,kuin tuo hinta.
Taidanpa lähteä tästä ajelulle mersullani ,on muuten mukava omistaa ja ajaa ,vaikka aika kallis olikin.
Kallista mersussa ei ole muuta kuin hinta ja sen jälkeen se tulee kalliiksi ostajalla, jonak sijoituksen arvo tipahtaa kuin lehmänhinta jatkuvien ruoste- ja sähkövikojen takia!
Taidat olla niitä "mersu-mölööjiä"
ex-mesemanne!