Onko muilla yhtä pikkuruisia kissoja? kissaa on kyllä ruokittu hyvin ja riittävästi joten siitä ei johdu mutta eläinlääkäri kyllä meinasi että kun äskettäin kisulla todettiin vilja allergia että se olisi syynä pienuuteen..
narttu 1,5v ja 2,5kg
pienikö
5514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mun toinen kissani on joku 3-4 kiloinen. On kanssa saanut ruokansa, mutta on todella huono syömään kyllä. Iältään hän on 2,5 vuotias.
Ihana ja terve kissa muuten, ärsyttävää vaan kun ihmiset aina kyselee ja päivittelee sen kokoa. Ihan kuin se olisi jotenkin kamala asia, että on kooltaan pieni. Onhan sitä pieniä immeisiäkin..:)
Oletko sä kohdannut tällasta päivittelyä ja kyselyitä, että "kuinkas vanha pentu on"?
Juu kyllä päivitellään eläinlääkärikin muistaa joka kerta päivitellä,että onpas tämä pieni:) ja muut juurikin kyselevät että kuinka vanha kissa on ja kun sanon että 1,5v niin sit päivitellään että "mä luulin että se on vielä pentu" vaikka neiti tosi pentumainen onkin:) meiän toinen narttu on sit 5kg että ovat tosi hellyyttävän näköisiä kun nukkuvat vierekkäin niin toinen todellakin näyttää isomman pennulta vaikka niillä on vain 2kk ikäeroo..
Meidän taitaa olla kyllä jo huimat kolme kiloa, kun on alkanut saamaan noita naisellisia muotoja. Vaikea sanoa onko perimänsä vuoksi pieni, vai aliravitsemuksesta johtuen. Tavatessamme ensikertaa arvioin sen alle vuotiseksi, koska oli niin rääpäle ja kakara (sitä se on kyllä vieläkin), mutta lääkäri heitti n.2v.
Vanhempi kissoistani, joka nyt on kolme vuotta vanha painaa vain 2,5 kiloa. Ja ihan terve tyttönen se on ja hycä syömään. Emonsain on aika pieni, joten tottakai se on luonnollista, että kissojakin on monen kokoisia. Joten äläpä suotta hätäile tai välitä ihmisten puheista, jos itse tiedät kattisi olevan terve.
Ota kuitenkin huomioon, että jos annat huonoproteiinista (eli sis. paljon viljaa ja vähän lihaa) ruokaa, niin voi olla myös kyse siitä, että kissasi ei pysty käyttämään ruokaa juurikaan hyväksi ja se tulee vain läpi. Omalla kissallani on näin. Mutta pieni se on silti, alkoi vain laihtumaan kerran ennen kuin tajusin ruoan laadun tärkeyden.
Meidän 2-vuotias poikakissa painaa 3kg. Lääkäri sanoi, että ihan normaali kissa, sattuu vain olemaan melko sirorakenteinen :)
Kissa kyllä näyttää paljon isommalta, se kun on pitkäkarvainen.