Onko mitään hätää?!?

Onko mitään hätää?1? Mun hamsu on aikaa pullee pelkään et se on ylipainonen no se on ´kyl nyt laihutuskuurilla mutta en saa sitä laihtumaan toivottavasti saisin joten kysyn teiltä hamsun omistajilta paljonko annatte hamsullenne tuoreravintoo hamsterin herkkuja ja muuta tällästä???????????????????? Vastatkaa pian!
3350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Saako hamsterisi tarpeeksi liikuntaa? Mikäli sillä ei ole juoksupyörää, tai se ei juokse siinä, juoksutathan hamsteriasi päivittäin?

Oma hamsterini saa tuoreruokaa joka päivä. Kannattaa karsia siemenseoksesta pähkinät ja auringonkukansiemenet pois, myös kaikenlaiset herkut. Siis jugurttinapit ja sokeria sisältävät siemenherkut (esim herkkutikut ja siemenpallot)

Tuoreruokaa antaessasi pidä huoli siitä että hamsteri ei saa liikaa rasvaa. Älä anna esim juustoa. Anna mieluummin maustamatonta jogurttia tai raejuustoa. Anna vain vähärasvaista tai rasvatonta lihaa.

Miten muuten määrittelet hamsterin lihavuuden? Esim kääpiöhamsteri kuuluukin olla pyöreä rotumääritelmän mukaan. Sillä ei saa erottua erikseen esim. lantio.

Äänestä
  • Kiitos neovosta! on hamsterillani juoksupyörä mutta se ei osaa juosta siinä. Se ei ole kääpiöhamsteri.No alan antaa sille enenmmän liikuntaa ja hieman vähemmän herkkuja eiköhän se siitä hieman ala laihtua

    Äänestä

  • hamsteri-fani kirjoitti:

    Kiitos neovosta! on hamsterillani juoksupyörä mutta se ei osaa juosta siinä. Se ei ole kääpiöhamsteri.No alan antaa sille enenmmän liikuntaa ja hieman vähemmän herkkuja eiköhän se siitä hieman ala laihtua

    Eli kaikki liiat rasvat pois (pähkinät, auringonkukansiemenet ym. lihottava pois), liikuntaa paljon lisää, puuhatarvikkeita häkkiin (ISO juoksupyörä, tikkaita ja muita joissa hamsu joutuu käyttämään lihaksia)... Myös viilit, jogurtit, juustot ym. ruoat vähärasvaisina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamsteri-fani kirjoitti:

Onko mitään hätää?1? Mun hamsu on aikaa pullee pelkään et se on ylipainonen no se on ´kyl nyt laihutuskuurilla mutta en saa sitä laihtumaan toivottavasti saisin joten kysyn teiltä hamsun omistajilta paljonko annatte hamsullenne tuoreravintoo hamsterin herkkuja ja muuta tällästä???????????????????? Vastatkaa pian!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu