luottotiedot rikki - mistä asunto ?

Olen palaamassa pitkästä päihdekuntoutuksesta. Siinä sekoillessa meni luottotiedot jossain vaiheessa. Hoitoon kun lähdin irtisanoin opiskelija-asunnon. Nyt 6kk päihdehoitoa ja kaikki ok paitsi että asuntoa ei saa mitenkään. Mitenhän sitä pysyy raittiina ja jatkaa opintoja asunnottomana? Kellään kokemuksia?
3735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

VVO:lta ja kaupungilta, molemmilta ainakin sai asunnon hiukan korkeammalla vakuusmaksulla.

Äänestä

VVO ei anna, Espoon kaupunki ei anna, sato voi antaa isommalla takuuvuokralla ja aluksi määräaikaisella sopimuksella (itse sain),tällä hetkellä nuorisosäätiön tukiasunto.

Äänestä

Hei.Nyt pieni vihje kaikille.Kaikilla pien paikkakunnilla ei ole tulo ja meno arvioita.Joten kaikki saa asunnon eikä mitään tuloselvityksiä tarvitse tehdä.Ei sinun elämä todellakaan pilalla ole tai joutuisit asumaan asunnottomana.Muuta pudasjärvi,taivalkoski,Kuusamo,posio akselille josta jo saat yksityiseltäkin asunnon ja vieläpä jopa kohtuu vuokra hintaan. yksiöt noin 300-400 euroa,kaksioita 350-500 ja kolmioita saunallisia 500-600 euroa joten hinnat eivät ole todellakaan pahoja.Tietysti sähköt vedet pääle. eli sähköt 60 vesi 40 euroa neljältä ihmiseltä.Eikä tarvitse vuokratakuita tai vastaavia.Tänne muutto onnistuu helposti esim.Haet kouluun niin näin oman paikan sosiaalitoimisto maksaa mutto hommelit sinulle.Moni ei tiedä tätä hommaa,eli todellakin kannattaa miettiä missä asua.Asunnot täällä ovat todella hienoja kuten myös varmasti täältä löytäisit sen oikeankin kullan=)Tänne vain niin ei tarvitse mitään tulo lippusia esitellä vuokran antajalle muuta kuin että kättä pääle ja asunto päänpäälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


casket kirjoitti:

Olen palaamassa pitkästä päihdekuntoutuksesta. Siinä sekoillessa meni luottotiedot jossain vaiheessa. Hoitoon kun lähdin irtisanoin opiskelija-asunnon. Nyt 6kk päihdehoitoa ja kaikki ok paitsi että asuntoa ei saa mitenkään. Mitenhän sitä pysyy raittiina ja jatkaa opintoja asunnottomana? Kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu